Китайски производители заливат световния пазар с литий, за да елеминират съперниците си

Китайски производители заливат световния пазар с литий, за да елеминират съперниците си

Китайски производители на литий заливат световния пазар с метала от изключителна важност и предизвикват „хищнически“ спад на цените, тъй като се опитват да елиминират конкурентни проекти. Това  заяви високопоставен американски служител по време на посещение в Португалия, която разполага с големи запаси от литий, предаде Ройтерс.
Хосе Фернандес, заместник-секретар по въпросите на икономическия растеж, енергетиката и околната среда в Държавния департамент на САЩ, заяви на брифинг късно в понеделник, че Китай произвежда много повече литий, „отколкото светът се нуждае днес“.

„Това е умишлен отговор от страна на Китайската народна република на това, което се опитваме да направим“ със Закона за намаляване на инфлацията - най-големият пакет от инвестиции в областта на климата и енергетиката в историята на САЩ на стойност над 400 милиарда долара, каза Фернандес и добави: „Те се занимават с хищническо ценообразуване... (те) намаляват цената, докато изчезне конкуренцията. Това е, което се случва.“

На Китай се падат около две трети от световното производство на литиев химикал, който се използва главно в технологиите за батерии, включително за електрически автомобили. Цените на лития спаднаха с повече от 80 % през последната година главно поради свръхпроизводството от Китай и спада в търсенето на електрически превозни средства.

Сривът на цените обаче се отразява и на Китай, тъй като принуди китайски компании като гиганта в производството на батерии CATL да преустановят производството в някои мини.

Съкращения на работни места

Европа се стреми да намали зависимостта си от вноса на литий и други материали от съществено значение за екологичния преход от Китай и други страни. Фернандес заяви, че ниската цена „ограничава способността ни да диверсифицираме нашите вериги за доставки в широк, глобален мащаб“, а също така вреди на страни като Португалия, които се нуждаят от инвестиции за развитието на тези индустрии.Спадът на цените принуди много световни производители на литий да намалят производството и да съкратят работни места.

Португалия, която разполага с около 60 000 тона известни запаси, вече е най-големият производител на литий в Европа, който традиционно се добива за керамика.
Заедно със съседна Испания страната иска да се възползва от местните литиеви находища, като се стреми да обхване цялата верига на стойността - от добива и рафинирането до производството на клетки и батерии и рециклирането им.

Няколко минни компании в Португалия търсят финансиране, клиенти и доставчици, за да стартират проекти. „Искаме да им помогнем и смятаме, че можем... литиедобивните компании навсякъде трябва да оцелеят в тази трудна фаза, създадена от хищническото ценообразуване“, каза Фернандес.

През юни премиерът на Китай Ли Цян използва изказването си на срещата на Световния икономически форум в Далян, за да отвърне на обвиненията на САЩ и ЕС, че китайските фирми се възползват от несправедливи субсидии и са готови да залеят пазарите им с евтини зелени технологии.

Търговското напрежение се засили миналия петък, когато Европейският съюз заяви, че след едногодишно антисубсидийно разследване ще продължи да налага високи мита върху произведените в Китай електромобили, за да противодейства на това, което смята за несправедливи китайски субсидии. Във вторник Китай наложи временни антидъмпингови мерки върху вноса на бренди от ЕС.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ