Лондонската борса за метали анулира договори за $1,3 млн. заради торби, пълни с камъни вместо с никел

 Лондонската борса за метали анулира договори за $1,3 млн. заради торби, пълни с камъни вместо с никел

Лондонската борса за метали анулира договори за $1,3 млн. заради торби, пълни с камъни вместо с никел

Американската банка ЈРМоrgаn Сhаѕе смяташе, че притежава никел за 1,3 млн. долара, но се оказа, че e собственик на торби с камъни, съобщи Блумбърг.

Миналата седмица Лондонската борса за метали (LME) обяви, че е анулирала девет договора за никел на обща стойност около 1,3 милиона долара след откриване на „нередности“ в определен склад, който според Блумбърг е собственост на Access World. Новината беше посрещната с шок в света на търговията металите, тъй като договорите на LME обикновено се разглеждат като изключително сигурни.

Според запознати източници JP Morgan е собственик на деветте анулирани договора. Банката е регистрирала торбите с материал като доставими срещу договори на LME в началото на 2022 г.

Няма обвинения, че JPMorgan е направил нещо нередно. Материалът вече е бил в склада на Access World в Ротердам, когато банката го е купила преди няколко години.

Access World заяви, че инспектира „гарантираните“ торби с никелови брикети във всичките си местоположения, но вярва, че проблемът, довел до анулирането на деветте догвора, „е изолиран случай и специфичен за един склад в Ротердам“.

Не е ясно дали торбите някога са съдържали никел и дали проблемът е резултат от грешка, кражба или измама.

 Съгласно правилата на LME, складовете са отговорни за проверката и подсигуряването на метала. От складовете се изисква да имат застраховка, докато физическите търговци на метали обикновено са застраховани срещу рискове като кражба.

Откритието предизвика движения в света на металите, като през уикенда складовите компании се състезаваха да инспектират и претеглят повторно хиляди тонове метал, след като LME ги помоли да проверят висчки никел, който в момента е под гаранция.

LME също така извършва свои собствени проверки в Европа и Азия, твърди един от източниците на Блумбърг. Досега масовата проверка не е открила други проблеми.

JPMorgan е водещата банка на пазарите на метали, но беше в центъра на няколко големи кризи през изминалата година. Тя отчете загуба от 120 млн. долара, свързана с никела, преди година, в резултат на т.нар. „short squeeze”, насочен към  компанията Tsingshan Holding Group Co.

Освен това банката имаше финансови отношения с китайския търговец на мед Maike Metals International Ltd., който изпадна в затруднение миналото лято и миналия месец заяви, че работи по преструктуриране на дълга.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ