Мениджърите на богатство в Азия се стичат в Дубай, тъй като клиентите търсят диверсификация

Мениджърите на богатство в Азия се стичат в Дубай, тъй като клиентите търсят диверсификация

Все по-голям брой мениджъри на богатство в Азия създават офиси в Дубай, като се възползват от затоплянето на дипломатическите връзки между Китай и Близкия изток и залагат на нарастване на търсенето от клиенти за географска диверсификация, пише Ройтерс.

Дубай, основен финансов център в региона на Персийския залив, се очертава като предпочитана локация за много предприемачи и богати семейства в Азия, главно от Китай, тъй като те искат да се възползват от благоприятните политики и да разширят бизнеса си, казват мениджъри на богатства.

Noah Holdings - един от водещите мениджъри на богатство в Китай, който контролира клиентски активи на стойност около 23 млрд. долара, очаква да получи бизнес лиценз в Дубай до края на тази година, каза Цин Пан, главен финансов директор на компанията.

Офисът в Дубай ще обслужва китайски предприемачи, които започват бизнес на този пазар, каза Пан.

„Стратегията на Noah следваше растежа на богатството на клиентите. Ето защо ние ще трябва да сме там и да се грижим за богатството, генерирано на местно ниво“, каза каза, като добави, че фирмата планира първо да изпрати част от персонала от Китай и по-късно да наеме местни служители .

„Много китайски предприемачи търсят нови пазари и диверсифицират веригите си за доставки и много от тях са развълнувани от възможностите, предлагани от Близкия изток“, коментира Пан.

Близкият изток става все по-важен за Пекин, тъй като връзките му с Вашингтон се влошиха на фона на разногласия по редица въпроси - от търговията и технологиите до човешките права и Тайван.

Възстановяването на икономиката след COVID, неутралната политическа позиция, лекотата при правенето на бизнес, удобните часови зони и данъчната политика направиха така, че Близкия изток привлече тълпи от богати хора през последните години.

Обединените арабски емирства (ОАЕ) в близкото минало въведоха стимули като системата за „златна виза“. Дубай стартира „център за семейно богатство“ миналата година, за да помогне на богати хора и бизнеси да се справят с културни и управленски проблеми.

В резултат на това западните мениджъри на богатство, включително швейцарската частна банка Lombard Odier, се стремят да разширят своето бизнес присъствие в региона, за да се възползват от притока на емигранти и нарастващото население от богати хора.

Възможности за инвестиции

Хонконг и Сингапур отдавна са най-предпочитаните офшорни центрове за богатство в Азия. Но някои клиенти сега се стремят да се диверсифицират към други пазари и да получат достъп до нови инвестиционни възможности, казаха мениджъри на богатството.

Глобалният брой на хората с висока нетна стойност (HNWI) е спаднал с 3,3% до 21,7 милиона през 2022 г., но населението на Близкия изток от HNWI се е увеличило с 2,8% през същата година, според доклада за богатството на Capgemini за 2023 г.

Следвайки тенденцията, базираният в Сингапур многофамилен офис Farro Capital създаде офис в Дубай миналия месец. Патрик Цанг, председател на базирания в Хонконг еднофамилен офис Tsang Group, каза, че фирмата планира да пусне нови офиси в Абу Даби и Рияд в Саудитска Арабия тази година след разширяването си в Дубай през 2022 г.

Базираната в Хонконг Landmark Family Office също планира да създаде офис в Дубай през следващите месеци. Основателят и главен изпълнителен директор на Landmark Камерън Харви каза, че офисът на фирмата в Дубай ще бъде използван, за да помогне на клиенти, базирани в Китай, Югоизточна Азия и Австралия, да намерят инвестиционни възможности в Близкия изток.

Скорошно проучване на 76 базирани в Азиатско-Тихоокеанския регион еднофамилни и многофамилни офиси, направено от Campden Wealth и Raffles Family Office, установи, че средното разпределение на активите в региона на Близкия изток е само 1%, като 7% от респондентите планират увеличение.

„Живеем в много интересни времена, в които геополитиката е станала по-критична за семействата от всякога“, каза Маниш Тибревал, съосновател на Farro Capital в Сингапур, като добавя, че стремежа на Дубай да регулира виртуалните активи и системата за златни визи, наред с други, подобри привлекателността на локацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ