Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Всички погледи са насочени към САЩ
Гласоподавателите в Съединените щати се отправят към урните във вторник, за да изберат своя следващ президент в изключително оспорвани избори, които изправят републиканеца Доналд Тръмп срещу демократа Камала Харис.
Въпросът кой ще бъде начело на най-голямата икономика в света, ще има широкообхватни последици за финансовите пазари; световната търговия, особено в с Китай и Европа; както и паричната политика при предстоящите срещи за определяне на лихвените проценти на Фед, както и във Великобритания , Австралия и Бразилия. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Към урните
Изборният цикъл в САЩ, който вече разтърси цените на активите, най-накрая достига своя връх.
Скорошните повишения в доходността по държавните облигации и при щатския долар се разглеждат от някои трейдъри като знак за пазар, очакващ победа за Тръмп. Но социологическите проучвания сочат много близка надпревара с Харис, което означава, че победа на демократа може да предизвика вълна от търговски сделки.
Някои инвеститор просто се надяват на ясен резултат, страхувайки се от потенциално оспорвани избори и дълъг период на несигурност относно състава на правителството като значителен риск за пазарите.
Денят след вота
В деня след изборите в САЩ Фед започва заседанието си за лихвените проценти. При паричната политика фокусът е върху това как решенията на следващия президент на САЩ ще повлияят върху растежа и динамиката на инфлацията.
Засега последните данни показват, че по-силната от очакваното американска икономика е накарала някои инвеститори да се запитат дали Фед е сгрешил в изчисленията си, когато е започнал текущия цикъл на облекчаване с огромно намаление на лихвения процент от 50 базисни пункта през септември. В четвъртък се очаква по-скромно намаление от 25 базисни пункта.
Инвеститорите се надяват становището на Фед и пресконференцията на председателя Джеръм Пауъл да покажат дали централните банкери вярват, че икономическата устойчивост ще продължи - и дали в резултат на това може да намалят лихвите по-малко от очакваното. Фючърсите, свързани с основния лихвен процент на Фед, показаха, че инвеститорите оценяват намаления с около 120 базисни пункта до края на годината.
Американски бик в китайски магазин за порцелан
В четвъртък Китай ще представи данни за своя внос и износ през октомври, като някои се опасяват, че това може да е един от последните случаи, в които инвеститорите могат да очакват оптимистични резултати за износ, в зависимост от това кой ще заеме Белия дом.
Заплахата на Тръмп за 60% мита върху вноса от Китай разтърси индустриалния комплекс на страната, който продава стоки на стойност над 400 млрд. долара годишно на Съединените щати.
Тъй като инерцията на износа беше единственият светъл лъч за затруднената икономика на Китай, победата на Тръмп вероятно ще има огромни последици.
Данните за инфлацията през октомври трябва да бъдат публикувани на 9 ноември – първия отчет за цял месец, откакто китайските власти разкриха септемврийския набор от стимулиращи мерки, за да извадят икономиката от нейния дефлационен режим. Тези данни могат да предоставят ранен прочит за това как местните потребители са възприели спешните действия на Пекин за подкрепа на растежа.
По стъпките на лидера
Посоката, в която тръгне Фед, често бива последвана от другите централни банки. Но резултатът от изборите в САЩ може да изкриви тази динамика.
Победа на Тръмп и организирана от него потенциална търговска война ще натежат на зависещите от износа икономики. Произтичащото покачване на инфлацията в САЩ и по-силният долар може да принуди Фед да намали лихвите по-бавно, докато другите централни банки, които ще трябва да се борят с удара върху растежа от тези допълнителни мита.
Засега нещата вървят нормално.
Очаква се Английската централна банка да намали лихвите с 25 базисни пункта в четвъртък. Възможните инфлационни ефекти от новия бюджет на лейбъристкото правителство може да означават по-малко съкращения през 2025 г., независимо какво се случва в САЩ.
В Австралия лепкавата инфлация означава, че практически няма шанс за намаление от централната банка на страната във вторник.
Клатещите се гиганти
Мексико, заедно с Китай, е ветропоказател за отношенията между нововъзникващите пазари и САЩ. Мексиканското песо докосна двегодишно дъно, като опасенията относно изборите засилват вътрешните проблеми.
Изходящите потоци от нововъзникващи пазари по някои показатели достигнаха двегодишни върхове, подхранвани от комбинация от силен долар, висока доходност по американските облигации и общо желание за намаляване на риска. Това ще повиши натиска върху централните банки на нововъзникващите пазари.
Централната банка на Бразилия вече се върна към цикъл на увеличение. Очаква се централните банкери да вдигнат лихвените проценти с 50 базисни пункта в сряда, след увеличение от 25 базисни пункта през септември до 10,75%. Икономистите сега очакват инфлацията в края на годината да е малко над горната граница от 4,5% на официалния целеви диапазон.
Политиците в нововъзникващите пазари Европа може също да бъдат подложени на по-голям натиск. Централната банка на Полша, която поддържа лихвените проценти стабилни от малко повече от година, ще представи решението си в сряда, а Чехия се очаква да обяви ново намаление на лихвените проценти в четвъртък.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.