Последиците от климатичните промени за бизнеса: Случаят Италия

Последиците от климатичните промени за бизнеса: Случаят Италия

Въпросът дали фирмите са в състояние да се адаптират към променящия се климат е основен за разбирането на дългосрочните икономически последици от този процес. Изследването на трима икономисти от Bank of Italy – Микеле Каскарано, Филипо Натоли и Андреа Петрела, представя доказателства от Италия, че високите температури влияят на демографията на фирмите, като намаляват навлизането на нови компании на пазара и ускоряват тяхното оттегляне. Данните разкриват дихотомия между големите фирми – от една страна, които имат по-големи шансове за успешна адаптация, подобрявайки своята рентабилност, и по-малките – от друга, за които отрицателните влияния ще имат дългосрочен ефект.

Изменението на климата е едно от основните структурни предизвикателства, пред които е изправена световната икономика и редица учени полагат големи усилия да проучат многостранните им последици. По-специално високите температури значително намаляват икономическата активност и растежа, особено в бедните страни; развитите икономики не са имунизирани, като скорошен опит доказва, че нередсказуемите температурни шокове могат също да имат съвкупни последици за икономиката на САЩ.  Очаква се предизвиканите от климата екстремни събития да зачестяват, без да се прилагат подходящи политики за намаляване на емисиите. Това поставя на дневен ред един ключов въпрос  - как изменението на климата може в крайна сметка да оформи на общо ниво на производствения сектор на дадена страна.

Този проблем е изследван от различни ъгли. Един от тях изследва географското измерение на глобалното затопляне. Климатичните явления могат да имат разнородни въздействия и да предизвикат миграция към нискорискови зони. Друг аспект се отнася до преките последици от високите температури върху фирмите. По време на гореща вълна приходите могат да паднат, защото работниците в професии, изложени на топлина, ще са по-малко продуктивни. Високите температури увеличават производствените разходи. За по-дълъг период от време тези ефекти могат да стимулират технологичния напредък и постепенно да изчезнат за някои фирми, докато при други – да се превърнат в устойчиви и да увеличат вероятността те да напуснат пазара.

Ние ще анализираме дългосрочното въздействие на температурите върху италианския корпоративен сектор, като направим два анализа. Първо, използвайки административни данни, обхващащи целия италиански корпоративен сектор, ние изследваме как изключително високите температури влияят на демографията на местните фирми, а именно влизането, излизането и преместването на предприятия в италианските местни пазари на труда (т.е. области, които са вътрешно хомогенни по отношение на потоците от работа и пътуване до работното място) . Второ, данните от баланса на ниво фирма се използват, за да се предоставят доказателства за това как температурите могат да повлияят на производителността на фирмата за тези, които оцеляват на пазара през годините.

Влизане и излизане от местните пазари на труда

Демографският анализ използва набора от данни Infocamere (компания, която управлява официалния регистър на италианските компании – бел.р.), съдържащ административни данни за повече от 2 милиона фирми годишно (с изключение на едноличните търговци) между 2005 и 2019 г. Ние изследваме влиянието на температурата върху темпа на растеж на активните фирми на местния пазар на труда: навлизане на новосъздадени фирми, излизане от пазара на предприятия, които прекратяват дейността си, и преместване на фирми (в границите на Италия или в чужбина). Разграничаваме температурните въздействия в географско измерение, свързано с климатичните зони – по-горещите Средиземноморски райони, което обхваща повечето от крайбрежните зони, и по-студени умерени зони (виж панел (а) на фигура 1) – както и в различните индустрии. За да представляваме топлинни вълни, ние приемаме често използвана мярка за броя дни в рамките на една година с максимални температури над 30°C, вземане на температури от метеорологичната база данни на JRC MARS. Тъй като пазарната динамика обикновено се движи бавно, ние отделно тестваме кумулирани температурни ефекти за периоди от три години.

Топлинната карта в панел (b) дава резултатите, като червените полета показват положителен ефект на температурата, сините полета са отрицателни, а белите полета са нулеви (незначителни). Като цяло изключително високите температури причиняват в средносрочен план спад на навлизането и в по-малка степен увеличаване на процента на излизане на фирми от местните пазари на труда. По-голямата част от действието се провежда в Средиземноморската зона, където въздействията надхвърлят тези върху селското стопанство (чиито ефекти са широко разпространени в цялата страна). Единственият сектор, който се възползва от високите температури в Средиземноморската зона, е енергийния сектор, вероятно защото високите температури изискват подходяща климатизация.

Преместването към по-благоприятни климатични райони (не е показано на фигура 1) играе второстепенна роля: температурните въздействия са незначителни в почти всички случаи. Освен това липсата на ясно съответствие на ниво сектор между по-висок изход (или липсващ вход) в Средиземноморските райони и по-високо навлизане в умерените райони предполага, че други форми на предизвикана от климата мобилност на фирми, като прекратяване на дейността на едно място и повторно отваряне в друг, в случая на Италия са от второстепенно значение.

Ефектите на екстремните температури върху пазарната структура са количествено значими. Тъй като броят на дните с максимална температура над 30°C постоянно нараства с десет на година, темпът на растеж на активните фирми намалява с 0,13 пр. п., почти една десета от средния темп на растеж в извадката, до голяма степен поради намаляването във входния процент. Използвайки прогнозираните местни температури, нашите оценки предполагат кумулативно намаляване на темпа на растеж на корпоративния сектор през текущото десетилетие с 0,22 пр.п.

Фиг. 1: Ефектът на високите температури върху скоростта на влизане и излизане в средиземноморските и умерените райони

Забележка: Панел (a) показва местните пазари на труда, класифицирани в умерени и средиземноморски климатични зони според класификацията на Istat. Панел (b) показва въздействието на повишаването с 10 екстремни температурни дни за период от 9 години; червени кутии: положително въздействие; сини кутии: отрицателно въздействие; бели кутии: без въздействие. Редовете на матрицата показват сектора съгласно класификацията на Nace Rev. 2: А. Селско, горско и рибно стопанство; B. Добив; C. Производство; D. Снабдяване с електричество, газ, пара и климатици; E. Водоснабдяване, канализация, управление на отпадъците и дейности за възстановяване; F. Строителство; G.Търговия на едро и дребно, ремонт на моторни превозни средства и мотоциклети; H. Транспортиране и съхранение; I. Дейности по настаняване и хранене; J. Информация и комуникация; К. Финансова и застрахователна дейност; L. Дейности с недвижими имоти; М. Професионална, научна и техническа дейност; N. Административни и спомагателни дейности.

Ефекти на ниво фирма

За да проучим влиянието на температурата върху резултатите на фирмата, ние разчитаме на почти 10 милиона наблюдения в баланса на фирмата от набора от данни на Cerved. Ние разделяме фирмите на четири класа по размер според дефиницията на Евростат и изследваме ефектите от температурите върху общите активи, собствения капитал на фирмата, нетните приходи, стойността на производството и броя на служителите. Резултатите, показани на фигура 2, са доста поразителни. В средносрочен план фирмите в три от четирите размерни класа показват положителни ефекти от температурите, което предполага, че достатъчно големи фирми имат способността да се адаптират към изменението на климата и да подобрят своята рентабилност. За разлика от тях, микрофирмите намаляват по размер – по отношение на нетните приходи, стойността на продукцията и броя на служителите – потвърждавайки тяхната неспособност да се адаптират чрез инвестиране в зелени технологии (Accetturo et al. 2022). ясно, разследваната извадка се отнася само за фирмите, които са останали активни на пазара през целия период на наблюдение. Въпреки това анализът подчертава ясна дихотомия в устойчивостта на изменението на климата, което изглежда е особено пагубно за много малки фирми.

Фиг. 2: Ефекти на ниво фирма в класове по размер на фирмата

Като цяло, нашите констатации показват, че глобалното затопляне ще натежи на корпоративния сектор не само по отношение на размера, но и по отношение на състава. По-високите температури биха могли да засилят вече съществуващия различен път на растеж между малките и големите фирми, стимулирайки преструктурирането в рамките на бизнес сектора по отношение на създаването на добавена стойност. Това може да не е без значение за растежа на съвкупната производителност.

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ