Сега е моментът бизнесът да се обърне към зелените технологии

Сега е моментът бизнесът да се обърне към зелените технологии

В бъдеще достъпът до финансиране ще зависи и от ESG оценката на компанията, казва Камелия Минева, изпълнителен директор на ПроКредит Банк

- Kак ESG политиката помага на бизнеса в турбулентни макроикономически времена?

- ESG отчита въздействието на компаниите върху природната и социална среда, както и качеството на корпоративното управление. С въвеждането на Зелената сделка на Европейския съюз ESG става все по-полярна дума. Но често звучи по-скоро абстрактно и като нещо далечно, което предстои да се случи. Това обаче съвсем не е така. ESG носи със себе си конкретика в действията и поети ангажименти. Най-голямата заложена цел е превръщането на Европа в първия климатично неутрален континент до 2050 г., което да осигури запазването на природата, биоразнообразието и нормалното съществуване на хората.

Поради тази причина глобално ESG поставя акцент върху климатичните промени. Защото положителните изменения в тях се случват най-бавно, а отрицателните последствия са най-мащабни. Дори и днес примерите са много – пожарите във Франция, наводненията в Пакистан, наводненията в България, сушата в Италия.

ESG политиката ни провокира да мислим по-отговорно в дългосрочен план. Точно сега е моментът, в който бизнесът трябва да се обърне към зелените технологии. Те осигуряват ресурсната му независимост и повишават рентабилността му. Макроикономическата конюнктура в момента е динамична, но тя има значение в краткосрочен и средносрочен план. ESG политиката и зелените технологии са поглед в бъдещето. Подобряват средата и конкурентоспособността на бизнеса. Създават и стабилен модел за работа, който пести ресурси, внедрява иновации и не на последно място опазва околната среда.

- Как банковият сектор участва в развитието на зелената политика в България?

- Банките са проводник на зелената политика, тъй като, за да се развива, бизнесът се нуждае от финансов партньор. Ще споделя повече от опита ни в ПроКредит Банк. За нас темата за зелените технологии, отговорното отношение към природата и социалната среда не са новост. Тази посока навлиза в работата ни още през 2006 г. с първите финансирания за енергийна ефективност. През 2011 г. е представена Системата за управление на околната среда, състояща се от три стълба.

Първият стълб е свързан с отпечатъка, който оставяме в околната среда чрез собствената си дейност. Вторият отразява влиянието върху природната и социалната среда посредством нашите клиенти. А последният е насочен към природосъобразността на продуктите и услугите, които създаваме.

Всеки един от тези елементи има своята тежест върху екологичния и социалния живот. Най-мащабно обаче влиянието се усеща чрез втория стълб от Системата за управление на околната среда.

В ПроКредит Банк екологичната и социалната оценка на бизнеса са част от цялостния процес на финансиране. Имаме изключващ списък от дейности, които не финансираме. Защото дейността им оказва отрицателно влияние върху околната среда. Отделяме специално внимание и на социалния елемент от дейността на компанията – спазени ли са всички изисквания за работно време и безопасни условия на труд, социално осигуряване на служителите, равно­правно отношение на работното място и др.

Не са рядко и случаите, когато отказваме да финансираме компания не поради лоши финансови показатели, а поради лоша екологична и социална оценка. Затова банките са инструмент за подобряване на средата.

Настоящите ESG изисквания са част от нашата работа повече от десет години. Чрез дейността си банката ни създава модел за подражание, който бизнесът и обществото могат да интегрират и последват.

- Как ще се промени достъпът до финансиране вследствие на ESG политиките?

- Към момента европейското законодателство задължава само големите компании да публикуват ESG оценка. През 2023 г. регулаторната рамка разширява обхвата си и ще задължи всички компании, които търгуват на борсите, да публикуват оценка на екологичния риск. До 2026 г. се планира това да се случи и за малките и средните предприятия. Тежестта на екологичната оценка става все по-важна и предприятията ще трябва да развиват все повече устойчиви практики в своите бизнес модели. В бъдеще достъпът до финансиране ще зависи и от ESG оценката на компанията. В момента европейското законодателство работи в посока за унифициране на критериите и начина на оповестяване на тази оценка, за да се създаде ефективен модел на отчитане и събиране на данни.

Критериите за ESG оценка на бизнеса до голяма степен вече са навлезли в процеса на финансиране при банките вследствие на изискванията на европейските програми, които осигуряват ресурс. За компании, които имат висока екологична оценка, условията са облекчени. Целта е предприемачите да поставят приоритет на екологичното развитие на своя бизнес.

- Защо е важно бизнесът да инвестира в зелени технологии?

- Те създават устойчив модел на работа, който осигурява независимост и предвидимост в средата. Намаляват производствените разходи, повишават конкурентоспособността, рентабилността на компаниите. Създават и благоприятна работна атмосфера. Допълнение е положителният ефект върху околната среда.

Бизнесът става по-зелен чрез инвестиции в енергийноефективно оборудване и висок енергиен клас производствени технологии. Дигитализация на процесите. Изграждане на собствени фотоволтаични централи и инвестиции в електрически автопарк. Създаване на условия за развитие на кръгова икономика, иновативно земеделие и др. Примерите са различни, но безспорно все повече са тези, които ни водят към зеленото бъдеще. Макроикономическата обстановка в момента може да бъде само катализатор за подобен тип инвестиции. Стараем се да дадем експертно мнение на нашите клиенти и да им обясним какви ще бъдат ползите за тях в дългосрочен план.

Хидрополна оранжерия от затворен тип за земеделско производство.

Текстът е публикуван в бр. 09/22 на сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ