Семейните компании по света генерират приходи от над 8 трлн. долара

Семейните компании по света генерират приходи от над 8 трлн. долара

Семейните компании по света генерират приходи от над 8 трлн. долара

Несигурността, която общата икономика изпитва поради геополитическо напрежение, висока инфлация или последиците, които продължават след кризата с Covid-19, изглежда засяга семейните фирми по различен начин. Това разкрива Световният индекс на семейните фирми - Family Business Index 2023, който EY и швейцарският университет в Санкт Гален изготвят на две години от 2015 г. насам.

Той класифицира 500-те най-големи семейни фирми в света според техния оборот, анализирайки и друга информация за тези компании, като например броя на служителите им, разнообразието на техните бордове на директори или техния екологичен ангажимент.

Докладът показва, че производителността на тези видове компании напредва със скорост почти два пъти по-бърза от световната икономика. Заедно се изчислява, че семейните корпорации успяват да генерират приходи от над осем трилиона долара и управляват повече от 24,5 милиона служители по целия свят.

Кои компании са част от класацията през 2023 г.? 

В световен мащаб класацията продължава да бъде доминирана от компании в потребителския сектор, които съставляват около 40% от индекса през 2023 г., както по брой, така и по обем на бизнеса. Вторият най-представен сектор е индустрията и мобилността с 29% от обема.

Що се отнася до географското разполагане на компаниите в класацията, въпреки че броят на европейските компании, включени в класацията, е намалял с 11% от 2017 г. насам, фирмите от Стария континент продължават да водят териториалната класация с 228 компании, приютяващи почти половината от семейните фирми в света (46%). Делът пада до 30% в Северна Америка, докато делът на Азиатско-тихоокеанския регион възлиза на 16% от компаниите в индекса. 

По държави Съединените щати имат най-голям брой семейни фирми (118), следвани от Германия (78) и Франция (31). 

Европа пък е дом на 14 от 20-те компании с най-дълъг живот в таблицата, включително 354-годишен бизнес.

Резултатите от класификацията показват, че "семейният фактор" действа като двигател на иновациите. Повече от три четвърти (76%) от анализираните семейни фирми са на възраст над 50 години, така че стойностите на тези компании са успели да издържат на нестабилността на пазара в продължение на няколко поколения. Тези данни показват степента, до която семейните фирми могат да запазят успеха и приемствеността си във времето. Стабилността, която съпътства дълголетието им, ще бъде безценна, за да позволи на семейните корпорации да продължат с целите си към 2023 г., се посочва в доклада.  

Кой управлява тези компании? 

Family Business Index 2023 показва, че семействата играят активна роля в ръководството и управлението на тези компании, било като изпълнителни директори, било като част от техните бордове на директори.

Европа е регионът, в който е най-рядко член на семейството да заема позицията на главен изпълнителен директор, тъй като само 37% от компаниите го правят, но в други региони, като Индия, това е много по-често срещано.

Испанските компании в класацията, например, членове на семейството заемат средно 33% от местата в борда на тези фирми, което е доста над средната световна стойност от 23%.

Освен това в организационните диаграми на семейните фирми в класацията броят на жените спрямо броя на мъжете на ръководни позиции все още е значително нисък, така че се счита, че в допълнение към насърчаването на иновациите като марка, семейният бизнес е изправен пред предизвикателството да оформи по-равнопоставена панорама в своите управителни съвети. 

Къде се намира Испания в Family Business Index 2023?

Семейните фирми с най-висок оборот в Испания също присъстват в Family Business Index 2023, като три компании са в Топ 120 и общо 11 фирми са позиционирани в класацията. Испанските компании в класацията имат общ оборот от 120 млрд. евро и са наели близо 445 000 служители.

Групата Inditex, основана от Амансио Ортега, за първи път оглавява подиума сред испанските компании и се намира на 51-во място в генералното класиране. Следва го испанската верига супермаркети Mercadona, която е класирана на 54-то място и най-голямата верига от универсални магазини в Испания El Corte Inglés, която е класирана на 117-то място. 

Освен тях Acciona, Gestamp, Ferrovial, Grifols, Catalana Occidente, Antolin-Irausa, Prosegur и Técnicas Reunidas също влизат в класацията на 500-те най-големи семейни фирми в света.

Присъствието на испански компании в тази класация е отражение на значението на семейния бизнес за производствената тъкан на Испания и движещия ефект, който имат върху националната икономика.

Превод и редакция: Нели Тодорова             

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ