Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Баланс между еврото и долара
Важните икономически новини за втора поредна седмица не успяха да изпратят еврото в посока нагоре или надолу и равнището от 1.36 долара за пореден път показа, че има изключителна притегателна сила от началото на годината. Вниманието на инвеститорите явно е насочено повече към публикуваните отчети на американските компании, отколкото към валутните курсове.
Дребните спекуланти не успяват да раздвижат пазара, макар че от САЩ бяха оповестени интересни и добри новини, а оптимистичният доклад на Световната банка с прогнози за тази година покачи акциите, но не и еврото.
Апетитът към риск е осезаемо по-висок на капиталовите пазари, отколкото сред инвеститорите, които би трябвало да купуват евро. Единната валута отстъпи леко и след като не успя да преодолее през миналата седмица важното ниво от 1.37 долара, бавно поевтиня един цент.
Поредният знак, че централните банкери в САЩ ще продължат да намаляват стимулите, имаше незначително отражение върху долара и еврото. Щатската валута се представяше далеч по-добре срещу японската йена и австралийския долар през седмицата.
Очевидно, пазарните играчи разглеждат монетарната политика в САЩ и Еврозоната като паралелни събития в бъдеще и все още не отдават предпочитание на някоя от двете валути. Силното поскъпване в петък на британския паунд след изненадващо добрите данни за продажбите на дребно в страната подсказва, че такава реакция е възможна и за еврото при икономическо възстановяване.
Несъмнено, пазарът ще бъде изненадан, ако Европа покаже ръст на търговията или на заетостта в този момент. По-скоро ще продължи да изостава и доларът бавно ще трупа предимства. В краткосрочен план обаче е от значение дали еврото ще падне под 1.3550 долара. Това ще даде сигнал за засилване надолу, от който инвеститорите ще се възползват, за да продават още.
Коментар: Цветослав Цачев, ИП „Елана Трейдинг“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.