Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|България все пак ще кандидатства тази година в еврозоната
До януари 2011 г. е напълно възможно да кандидатстваме официално за влизане в ERM 2, заяви вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков в „Неделя 150” по БНР. „Това е основна цел и ние продължаваме да работим по нея. Точно затова искахме веднага да кажем на партньорите ни от ЕС какво е положението, да няма скрито, покрито, за да можем на основата на честност и вяра от тяхна страна, да кажем оттук нататък накъде. Има възможности, защото за тази година имаме много добри показатели на фона на всички други държави в ЕС. Възможно е до 2 януари 2011 г. да кандидатстваме официално. Защото влизането в ERM 2, а от там в Еврозоната, ще даде на българския народ много положителни неща. Първо, този фискален резерв, който сега го пазим, веднага ще може да се използва за проекти в инфраструктурата, за социални проекти и т.н. Лихвите веднага ще паднат с 2-3 пункта. Само тези две основни неща ще дадат голям тласък на българската икономика и въобще на обществото. И за това няма стоп, няма отказване. Стана много по-трудно след тези зулуми на тройната коалиция, но продължаваме. Отдалечихме се, но ние знаем какво правим. Стана по-трудно, но не е невъзможно”, коментира вицепремиерът. Той добави, че вече се наблюдават признаци за излизане от икономическата криза.
Правилната позиция е България да кандидатства до януари 2011 г. за чакалнята в Еврозоната, съгласи се лидерът на ДСБ Иван Костов. Неговата партия подкрепя правителството на Бойко Борисов. "Аз разбрах, че в момента не може да се кандидатства поради обстоятелството, че тройната коалиция е оставила над 2 млрд. лв. скрити задължения на правителството, които увеличават дефицита според "Евростат". За мен е изненада само колко голям става този дефицит. Това, че става 3,7%, означава, че ЕС може да отвори процедури срещу България по конвергентната програма за това, че не изпълнява изискването за 3% бюджетен дефицит. Ако това се случи, ЕС ще предписва мерки в икономическата политика, каквито предписваше МВФ на правителството. Ще се изискват много по-драстични реформи. При това положение очевидно правителството не е преценило истинските размери на бедствието, което им е оставено, и наистина не може да подаде документи за кандидатстване през тази година”, коментира Костов.
Както е известно, премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството се отказва България да кандидатства официално за влизане в еврозоната, защото е открило анекси към договори, подписани през 2008 и 2009 г., които вдигат бюджетния дефицит над 3%.
Министър Дянков да покаже анексите към сключени договори от предишното правителство, поиска бившият зам.-финансов министър Георги Кадиев. „Дайте да ги видим тези анекси, дайте да видим дали те наистина се отнасят за плащания, които са дължими през 2008-2009 г. Тези анекси са в министерствата. Как може да седиш 9 месеца в управление, а да говориш, че били в някакви чекмеджета. Ти си сменил целия висш ешелон, сменил си голяма част и от средния ешелон и изведнъж не знаеш какви са анексите към тези договори, за кой период от време са. Не може да се осчетоводяват всичките за 2009 г., само защото тогава е било друго правителство и да хвърлите на него вината, а всъщност те да се отнасят за плащания 2010-2011-2012. Възможно е да има от 2009 и 2008 г., но дайте да го видим това нещо. Никой от нас не е видял тези договори, не е видял фирмите, не е видял за какво става въпрос. Най-лесното е да хвърлиш вината върху предишните, а всъщност според мен големият проблем в момента е какво правите вие сега, 9 месеца минаха. Вижте какво става с бюджета през първите месеци на годината – абсолютен провал на приходната част”, коментира Кадиев.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.