Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|България и Виетнам установяват нов модел на икономическо сътрудничество
България и Виетнам ще развиват отношенията си към изграждане на стратегическо партньорство и ще работят съвместно за установяването на нов модел на икономическо сътрудничество. В Ханой президентите Росен Плевнелиев и Чьонг Тан Шанг обявиха Съвместна Декларация за стратегическо партньорство и Анекс към нея, озаглавен „Нов модел на икономическо сътрудничество“, предадоха от Президентството.
С Декларацията България и Виетнам изразяват волята си да разширяват и разнообразяват търговско-икономическото сътрудничество в области, в които двете страни имат сравнителни предимства и неизползван потенциал. Сред посочените области от взаимен интерес са инфраструктурата, планирането, развитието на градските райони и системата на обществения транспорт, ефективното използване на енергията, опазването на околната среда, преработката на храни и други.
Двете страни заявяват желанието си да насърчават сътрудничеството и в областите на земеделието, животновъдството и рибарството, в енергийния сектор.
В сферата на отбраната се предвижда активен отбранително-стратегически диалог на всички равнища; разширяване на възможностите за обучение и подготовка на кадри; споделяне на опит в обучението и подготовката на контингенти за участие в международни умиротворителни мисии на ООН, при управление на кризи и реагиране при бедствия и аварии в мирно време; насърчаване на двустранното военно-техническо сътрудничество; засилване на дейностите по линия на военната медицина, почивното дело, спорта и културния обмен в областта на военното сътрудничество.
България и Виетнам ще продължат да насърчават традиционното си сътрудничество в областта на образованието, а в сферата на културата ще подкрепят конкретни програми и дейности, като обмен на културни делегации и художествени състави, организиране на филмови седмици и изложби, които представят културите и народите на двете страни. „Българската страна се ангажира да оказва помощ на Виетнам в реставрацията на исторически паметници, както и в обучението на специалисти в областта на съхраняването на културното наследство и археологията“, се посочва в текста на Декларацията.
Ще бъдат насърчавани преките контакти между агенции и туристически предприятия от двете страни с цел проучване на пазарите и възможностите за организиране на различни видове туризъм. С развитата си туристическа индустрия българската страна се ангажира да споделя опит, да насърчава туризма и да оказва помощ в подготовката и развитието на човешките ресурси в областта на туризма на Виетнам.
С Декларацията България и Виетнам заявяват решимост да укрепват ефективното сътрудничество в областта на науката и технологиите чрез активизиране на съществуващото взаимодействие, идентифициране на нови области на сътрудничество и поощряване на използването за търговски цели на продуктите на съвместни научни изследвания.
В текста на документа се подчертава желанието на двете страни да засилят взаимодействието си в рамките на ООН и други международни форуми по глобални, регионални и свързани със сигурността въпроси. България и Виетнам ще обменят гледища по заплахите в сферата на сигурността, борбата срещу международния тероризъм и разпространението на оръжия за масово унищожение, а също така организираната престъпност, пиратството и нелегалната миграция, устойчивото развитие и опазването на околната среда, върховенството на закона и човешките права и по други въпроси от взаимен интерес.
С Декларацията България подтвърждава подкрепата си за по-нататъшното задълбочаване на отношенията Виетнам–ЕС на базата на Рамковото споразумение за всеобхватно партньорство и сътрудничество между ЕС и Виетнам. Двете страни изразяват и подкрепа за ранното приключване на преговорите за Споразумението за свободна търговия между Виетнам и Съюза.
Двустранната търговия, енергетиката и туризмът са основните направления, в които България и Виетнам ще оптимизират друстранните си отношения, се посочва в Анекса „Нов модел на икономическо сътрудничество“ към Декларацията за стратегическо партньорство, обявена в Ханой.
Новият модел на икономическо сътрудничество предвижда диверсифициране, оптимизиране и балансиране на двустранната търговия. Сред заложените за целта мерки са периодичен контрол по изпълнение на решенията на Междуправителствената българо-виетнамска смесена комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество, насърчаване на бизнес контактите чрез редовно организиране на бизнес форуми, разширяване на стоковата листа във взаимната търговия, особено по отношение на стоки с висока добавена стойност.
Реални възможноси за разнообразяване на двустранната търговия са идентифицирани в областите химическа промишленост, фармацевтична промишленост, леката промишленост и селското стопанство.
В енергийната област двете страни считат за особено важно да задълбочат сътрудничеството си в енергийната сигурност, развитието на енергийните пазари и енергийната инфраструктура, зелената енергия, както и при обучението на специалисти за нуждите на виетнамската ядрена енергетика.
В сферата на туризма България и Виетнам ще насърчават преките контакти между българските и виетнамските туристически агенции, заилването на обмена на информация, както и използването на потенциала на големия брой виетнамски граждани, учили и работили в България, за активизирането на туристическия обмен. България потвърждава също така готовността си да оказва помощ при подготовката на специалисти за туристическия сектор на Виетнам.
В присъствието на президентите Росен Плевнелиев и Чьонг Тан Шанг на церемония в Президентския дворец в Ханой бяха подписани Меморандум за сътрудничество между Българската академия на науките и Виетнамската академия на науките и технологиите, Рамково споразумение за двустранно научно-техническо сътрудничество между Института по металознание, съоръжения и технологии с Център по хридроаеродинамика при БАН и Института за корабостроителни науки и технологии към Министерството на съобщенията и транспорта на Виетнам“, както и Меморандум за сътрудничество между Българската телеграфна агенция и Виетнамската информационна агенция.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.