Ваучерите за храна няма да стигнат и догодина

Ваучерите за храна няма да стигнат и догодина

Ваучерите за храна няма да стигнат и догодина

Годишната квота за ваучери за храна остава замразена на 240 милиона лева в одобрения от парламента на първо четене Бюджет 2016. През 2015 г. лимитът беше изчерпан предсрочно още в средата на октомври и 370 хил.служители в България останаха без ваучери в края на годината, включително и за Коледните празници.

Ваучерите са освободени от данъци и осигуровки и затова са предпочитан бонус към заплатата, който работодателите използват. Предвид ниските средни доходи на работещите, социалните партньори поискаха от държавата  ревизиране на лимита на 260 млн.лв. за 2015 , както и  увеличаване на квотата за 2016 г. на 300 млн.лв., прогнозирайки, че запазването й на нивото от тази година ще доведе до още по-голям недостиг и социално напрежение.

В края на октомври т.г. президентът на КНСБ Пламен Димитров оповести в медийното пространство, че синдикатите са получили принципно съгласие от министъра на Финансите за  намиране на решение.

Ваучерната система е доказано антикризисен инструмент, който води до нарастване на доходите и покупателната способност на домакинствата. В икономиката постъпват свежи пари, повишават се приходите от ДДС в държавния бюджет и намалява негативният ефект на сивата икономика у нас, тъй като ваучерите се използват изцяло в светлия сектор. Погледнато в световен мащаб, от 42 страни само в България ваучерите за храна са ограничени от държавата с квота. За отпадане на това пазарно ограничение се застъпи и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, както и водещи икономисти, като един от аргументите в тази посока е фактът, че ваучерите за храна се финансират от работодателите, а не от държавата.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ