Вътрешни фактори съживяват имотния пазар

Вътрешни фактори съживяват имотния пазар

Българският имотен пазар е в подем. 2015 се очертава като една от най-успешните години през последното десетилетие. Наблюдава се тенденция на устойчивост и ръст на продажбите. Около това заключение се обединиха водещи компании за недвижими имоти на първата по рода си бизнес закуска, организирана от imoti.net.

Основни фактори за по-добрата картина са повишаването на БВП, ръстът на средната работна заплата, исторически ниските лихви по ипотечните кредити.

 „През настоящата година продажбите в София и големите градове са се увеличили средно между 20 -30%. Цените бележат ръст от порядъка на 5-6 на сто. Бумът в новото строителство е налице. Отново се разпродават имоти на зелено, нещо, което не се е случвало през последните  години”, посочи Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

По думите на Стойкова най-хубавото в тази подобрена ситуация е, че подемът е движен основно от вътрешни факти. „За първи път от повече от десетилетие станахме свидетели на активизация на имотния пазар в резултат основно на местно търсене и вътрешни фактори. Това показва, че пазарът се е върнал към фундаментите си и е в една много по-стабилна позиция, която дава перспективи за устойчивото му развитие. За първи път от 7 години насам имаме съвкупно положително влияние на толкова много фактори”, подчерта Стойкова.

„2015 бе една много добра година, но все пак има някои черни точки, които са свързани с обтегнатите отношения на Русия със Запада, което се отразява на имотния пазар във Варна и Бургас. Руските клиенти рязко намаляха, туристическият сезон беше по-слаб, което повлия на покупателната способност на населението по крайбрежието. Това доведе до ръст на сделките за първите девет месеца на 2015 г. в порядъка 5-6%, докато в София ръстът бе в порядъка 15-20%”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на „Адрес недвижими имоти”.

Като голям проблем, участниците във форума, посочиха липсата на прозрачност на пазара на имоти. До голяма степен това се дължи на отказа на Националния статистически институт да публикува средните цени на имотите по области, нещо, което се правеше до 2014 г. в продължение на две десетилетия.Това към момента се компенсира от агенциите, които сами инвестират в проучвания. Платформата, която използва Агенцията по вписванията, също не е актуална и нефункционална, но агенциите имат готовност да съдействат на всички институции, за да се възобнови практиката с официалните статискити за пазара. 

Очакванията на водещите компании за недвижими имоти са възходящият тренд на пазара да продължи и през 2016 г., воден от вътрешното търсени и реализирането на големи строителни проекти.

Недостиг на жилища под наем

През 2015 г. се наблюдава тенденция на недостиг на жилища, които да се отдават под наем. „През последните месеци се наблюдава сериозен недостиг на жилища, които се отдават под наем. Тенденцията е търсенето да надвишава предлагането. Цените на наемите варират между 2-5 евро за квадратен метър, като за цените на луксозните жилища може да бъдат до 3 пъти по-високи. Най-често под наем се търсят жилища с 1-2 спални, от млади двойки или семейства, в централните части на градовете”, коментира Нина Арнаудова, регионален директор на RE/MAX България.

Фокусът при бизнес имотите трябва да се насочи към инвестиционния сегмент

Бизнес имотите през 2015 г. коментира арх. Валери Левиев, управител на Елта Консулт. Според него фокусът трябва да бъде върху инвестиционния сегмент. „Има оптимизъм във всички сегменти на пазара, депресивните слаби 6 години приключиха перз 2014, на хората им омръзна да не правят нищо. Но инвестиционната среда в България има нужда от устойчивост. Държавната администрация трябва да даде стабилност, среда, в която може да се планира“, коментира Левиев. Според него офис сегментът е много активен през 2015, чуждите инвеститори са спрели да се оттеглят, започнали са да идват и нови. 

Повишено предлагане и търсене на офиси

Динамичен, оптимистичен, с повишено предлагане и търсене е в момента пазарът на офис площи. Въпреки, че има стабилен интерес към площи над 1000 кв.м, се забелязва активизиране на по-малки офис площи – в порядъка на 200-400 кв. м. като това са предимно стартиращи компании от различни страни от Европа. Като профил на компаниите може да се каже , че повечето са в ITи финансовата сфера, както и такива, които се занимават с търговия на борсови пазари и като цяло опериращи във високите технологии и услугите.

Новото строителство  - с доходност над средната

През 2015 г. се очерта една интересна тенденция – нужда от качествено ново строителство. Инвестициите именно в такъв имот биха генерирали по-висока от средната доходност – 6-6,5% в зависимост от типа апартаменти. Това може да се обясни с факта, че имотите в тези нови сгради все още се предлагат на изгодни цени, макар вече да се наблюдава тенденция за повишаване. От друга страна този тип имоти са проектирани по съвременни изисквания, предлагащи редица удобства на своите обитатели.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ