Германия каза „Да“ на Европейския механизъм за стабилност

Германия каза „Да“ на Европейския механизъм за стабилност

Пазарите могат да си поемат глътка въздух. Германският конституционен съд днес даде зелена светлина пред желанието на Берлин да ратифицира последните механизми за спасяването на еврозоната, с което успокои опасенията за овладяването на финансовата криза, предаде „Франс прес“.

Осемте съдии от Конституционния съд разрешиха на президента Йоахим Гаук да подпише законовите текстове за бъдещия спасителен фонд на еврозоната в размер на 500 млрд. евро и пакта за стабилност. Те обаче поставиха условие всяко увеличение на финансовото участие на Германия в капитала на фонда да бъде подлагано на гласуване в германския парламент.

Съдебните дебати забавиха влизането в сила на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), който първоначално трябваше да заработи през юли.

ЕСМ използва комбинация от правителствено участие и гаранции. Фондовете заемат пари на финансовите пазари, след което ги пре-заемат на правителствата от еврозоната при по-ниски лихви от тези давани от частните кредитори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Проучване поставя под съмнение потенциала за живот на една от луните на Юпитер
Разпродал ли е Мадуро златния резерв на Венецуела, за да плати дълговете ѝ?
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Германският президент: САЩ унищожават световния ред
На днешната дата, 9 януари. Рождениците днес
LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа