Гърция сваля цените, за да насърчи туризма

Гърция сваля цените, за да насърчи туризма

Туристите, пътуващи до Гърция, ще усетят спад в цените по време на престоя си в страната. С цел да се насърчи туризма, от началото на август влиза в сила 10% намаление на ДДС върху цените на ресторантьорските услуги - от 23% на 13%. Очаква се сметките в заведенията да намалеят средно с около 8%, което би насърчило туристите да харчат повече.

Това, разбира се, ще стане само ако собствениците на заведения решат да прехвърлят намалението на своите клиенти, а не да задържат разликата за себе си, предаде „Дарик”. По-ниската тарифа се прилага за петмесечен пробен период, който ще изтече в края на годината.

По-ниската тарифа за ДДС в Гърция покрива всички видове заведения за хранене, както и готовите ястия в магазините. Всички топли и студени напитки, които се консумират на място, също ще се възползват от облекчението.

Ситуацията в хотелите е малко по-сложна, като питиетата от минибара ще се облагат с високата 23-процентова тарифа, а рум-сървиза - с ниската 13-процентова.

Данъкът за добавена стойност в Гърция е степенуван. Високото ДДС от 23% е в сила от три години. Освен него от януари 2011 важи 13% данък за фармацевтика и транспорт, а за медицински услуги и вестници той е 6,5%. Ставките бяха повишавани постепенно през последните години, като до средата на 2010 година най-високото ДДС в страната е било 18%.

Туристическият поток в Гърция се е увеличил в сравнение с миналата година с 15% - от 15,5 милиона пристигащи на гръцките летища през 2012, на 17,5 милиона. Много хотели съобщават, че нямат празни места, заявиха от Гръцката асоциация за туризма.

Премиерът Андонис Самарас коментира, че очаква намаленият данък да ограничи и случаите на данъчните измами в страната. Той призна, че тройката кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ - бел. ред.) не са се съгласили с това негово твърдение, но все пак са му позволили да намали ДДС-то.

Вчера Гърция получи поредната финансова инжекция от международните си кредитори – Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ). Парите бяха отпуснати срещу приемането на болезнен за страната пакет от мерки за съкращения в публичния сектор.

2,5 млрд. евро от кредита дойдоха от Европейския фонд за финансова стабилност, а 1,5 млрд. евро - от печалбите на Европейската централна банка и централните банки на държавите, членки на Еврозоната от притежаваните от тях гръцки държавни облигации. Сумата ще послужи да се покрият финансовите нужди на страната. Падежът за погасяване на дълга от 2,5 милиарда евро е през 2048

На 18 юли парламентът в Атина гласува закон за държавния служител, чието прилагане започна миналата седмица. Според него държавният сектор на Гърция ще бъде силно редуциран, а общият брой на работещите в него трябва да бъде сведен до под 600 хиляди след 2015 г., така че на петима гърци да се пада по един чиновник. Правителството е поело ангажимент да отстрани 15 хил. държавни служители до края на 2014 г. Тези съкращения обаче ще бъдат съпроводени с пенсионирания и назначения на служители.

Преди броени дни Международният валутен фонд (МВФ) отпусна на Атина 1,72 млрд. - част от споразумението, прието от международните кредитори на 8. юли.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ