Една трета от работещите българи са нископлатени

Една трета от работещите българи са нископлатени

27% от всички заети у нас или около 600 хил. души получават ниско възнаграждение. Това заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров, позовавайки се на изследване, проведено сред 2006 лица на пълно работно време.

Профсъюзният лидер обясни, че за нископлатен служител се смята този, който получава под 67% от нивото на средната нетна работна заплата. Данните на КНСБ за 2012 г. показват, че нетния размер на средното възнаграждение е 525 лв., т.е. хората, които получават под 352 лв. месечно са нископлатени служители.

„Профилът на нископлатения работник е жена в предпенсионна възраст, работеща с малка фирма в преработващата промишленост или селското стопанство, предимно в малките селища и със сравнително ниско образование. Нископлатените работници много по-рядко получават допълнителни възнаграждения под формата на бонуси и социални придобивки в сравнение с работниците, получаващи по-високи доходи”, обясни Пламен Димитров.

По думите му колкото по-кратко е времето на работа в една и съща фирма, толкова по-голяма е вероятността възнаграждението да е  ниско.

Нископлатените работници се страхуват много повече за работното си място в сравнение с останалите групи работници, показва още изследването.

Лидерът на КНСБ обясни, че до няколко седмици КНСБ ще представи предложения за реформи в областта на заплащането в държавния и частния сектор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ