Рейтингът на САЩ отново заплашен

Рейтингът на САЩ отново заплашен

Кредитният рейтинг на САЩ отново е на прицел, след като двупартийната „супер комисия" в американския конгрес не постигна споразумение за намаляване на бюджетния дефицит. Комисията бе съставена през август и е резултат от сделка в последния момент между републиканците и демократите в конгреса за увеличаване на тавана по държавния дълг и избягване на неплатежоспособност на САЩ по погасяването на дълга. Тя се състои от шестима републиканци и шестима демократи. „Супер комисията“ бе натоварена със задачата да набележи мерки за спестяване в размер на 1,2 трлн. долара до сряда. В момента американският държавен дълг е в размер на 15 трлн. долара.

Липсата на споразумение по пакета за увеличение на данъците и намаляване на разходите ще доведе до автоматично намаляване на разходите за отбрана и за много правителствени агенции от финансовата 2013 г., предават световните агенции.

„Все още има твърде много републиканци, които отказват да се вслушат в гласа на разума. Те продължават да настояват за запазване на данъчните облекчения за 100 млрд. долара за 2-та процента най-богати американци. Правят го на всяка цена - дори това да означава дълбоко орязване на бюджета за образование, медицински изследвания и здравното осигуряване“ заяви американският президент Барак Обама.

От своя страна, републиканците обвиниха демократите, че не са склонили на никакво намаление на дефицита без увеличаване на данъците с един трилион долара, което, според тях, ще "смачка" заетостта.

Засега кредитният рейтинг на САЩ няма да бъде понижаван, заявиха от Standard&Poor's.

„Невъзможността на фискалния комитет да съгласува фискалните мерки, които ще стабилизират държавния дълг на САЩ като част от БВП е последователно с решението ни от 5 август да намалим рейтинга на САЩ на АА+”, уточниха от рейтинговата агенция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ