Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС дава на българския бизнес за иновации 857 млн. лв. Как да се възползват компаниите от тях
През 2016 г. българският бизнес ще получи 857 млн. лв. от програма „Иновации и конкурентоспособност”. Само през февруари бяха отворени 2 процедури, и двете за иновации, а сумата, която ще отиде в микро, малки, средни и големи предприятия, е 136,99 млн. лв., посочва „24 часа”.
Как да се стигне до парите за иновациите?
Едната отворена процедура е за подкрепа за внедряване на иновации в предприятия. Безвъзмездната финансова помощ - 97 791 500 лв., е за съществуващи микро-, малки, средни и големи предприятия, които имат поне 3 приключени финансови години.
Проектите трябва да са от 4-те тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС), приета от МС в края на 2015 г. Първата е информационни и комуникационни технологии и информатика - ИКТ. В нея са допустими проекти за нови подходи за дизайн или асемблиране, ИКТ подходи в машиностроене, медицина, творчески индустрии, развлекателни и образователни игри, безжични сензорни мрежи и безжична комуникация, езикови технологии, уеб приложения и др.
В мехатроника и чисти технологии освен базови възли и елементи за мехатронен агрегат са допустими и проекти за интелигентни системи и уреди, „интелигентни домове” – „интелигентни градове”. Ще бъдат финансирани роботизирани системи и други.
В индустрия за здравословен живот и биотехнологии сред акцентите са методи за чисто производство и достигане до крайния потребител на специфични български съставки, средства и продукти. В тях се включват кисело мляко, мед и пчелни продукти, хляб, вино, млечни и месни продукти, етерични масла, бира, билки и билкови продукти, козметични средства и продукти. Допустими са проекти за производство на специализирани храни и напитки - бебешки и детски, „космически” храни.
В нови технологии в креативните и рекреативните индустрии проектите са в сферите на културните и творческите индустрии. Това са архитектура, архивно дело и библиотекарство, занаятчийство, аудио-визуални форми (филми, тв, видеоигри и мултимедия), културно наследство, дизайн, вкл. моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио. Допускат се компютърни и мобилни приложения и игри с образователен, маркетинг и/или развлекателен характер. Акцент е алтернативен (селски, еко-, културен и фестивален) и екстремен туризъм и спорт, и други.
Условието е изпълнението на проекта да води до пазарна реализация на продукт (стока или услуга) или внедряване на процес, попадащи в обхвата на вече изброените приоритетни направления. Проектите трябва да внедряват иновация, която е собствена разработка или на база интелектуални права, придобити от трети лица.
Проектите могат да бъдат по две направления - първото е инвестиции, второто е услуги.
Под услуги се разбират само консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите. При тях безмъзмездното финансиране е по програмата „де минимус” и е до 200 000 евро.
Минималният размер за безвъзмездно финансиране за всички предприятия е 100 000 лв., а за предприятия в Югозападна България, която се смята за по-развита от другите региони, помощта е 57 500 лв.
Максималният размер на грантовото финансиране за микро-, малки и средни предприятия е 1 млн. лв., а за големите предприятия - 1,5 млн. лв.
Максималният процент на безвъзмездното финансиране за микро, малки предприятия без тези в Югозападния регион е 70%, ако те са в приетия за развит район, процентът е 45. За средните предприятия грантът е 60%, а в развития район - 35 на сто. За големите предприятия финансирането е 50%, а в Югозападния регион - 25%.
Микро-, малки и средни предприятия трябва да декларират, че са такива.
Не могат да участват с проекти фирми от секторите на рибарството и аквакултурите, на първично производство на селскостопански продукти; на преработка и продажба на селскостопански продукти с малки изключения.
Крайният срок за подаване на проекти е 4 април 2015 г.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.