Запознайте се с Жан Шин - китайката, по-богата от Тръмп, Спилбърг и Опра

Запознайте се с Жан Шин - китайката, по-богата от Тръмп, Спилбърг и Опра

Запознайте се с Жан Шин - китайката, по-богата от Тръмп, Спилбърг и Опра

Жан Шин е едно истинско чудо на успеха сред хората, които изграждат богатството си сами – от нищото. Тя израства в бедност и на 14-годишна възраст започва работа във фабрика. Днес е по-богата от Доналд Тръмп, Стивън Спилбърг и Опра Уинфри.

Жан е китайка и днес е най-големият имотен магнат в страната. Нещо повече – тя е седмата най-богата self-made (забогатяла със собствени сили) жена в света. Състоянието й се оценява от Forbes на 3,6 милиарда долара. Така тя има 800 хил. долара повече от Опра Уинфри – най-прочутата self-made жена в света.

Историята на Жан – от бедността до богатството – не само отразява историята на самия Китай, но тази дама собственоръчно оформя голяма част от модерния градски пейзаж в страната. Ще видите логото на компанията й SOHO China където и да се обърнете в Пекин.

Само в столицата тази компания има 18 мащабни проекта, много от които са основни нейни забележителности. Наскоро SOHO стъпи и в Шанхай, където закупи или построи 11 големи сгради.

47-годишната Жан е родена в Пекин точно преди културната революция на Мао Цзедун, когато образовани хора като родителите й са изпратени на полето за „превъзпитание”. По-късно тя се връща в столицата с майка си, но двете живеят в огромни трудности и крайна бедност.

„Родих се и израстнах, когато градът беше много тих; нямаше коли, нямаше магазини, нямаше светлини и машини. Хората просто се придвижваха на колела”, припомня си тя пред Си Ен Ен.

Когато е на 14, двете с майка й се местят в Хонконг. Момичето няма никакво образование, от „подозрителен” произход е, не говори местния език – кантонския диалект, и прекарва следващите пет години на нископлатени служби във фабрики, където произвежда играчки, дрехи и електроника в опит да спести достатъчно, за да отиде да учи в Англия.

След пет години тя е спестила точно толкова, че да си купи самолетен билет до Лондон и да си плати курс по английски език. Печели стипендия за британски университет, завършва магистърска степен по икономика в Кеймбридж и е привлечена за първата си работа в „Голдман Сакс” в Ню Йорк. И това е само началото на чудото.

Вместо да се примири с удобния си живот на Уолстрийт, Жан се връща в Пекин, където среща съпруга си. Двамата основават компанията за недвижими имоти и строителство SOHO China.

„Тогава хората с вълнение говореха как ще променим Китай. Периодът беше много оживен в интелектуално отношение”, разказва тя. „Чувствах, че тази страна наистина прави преход към нещо ново и исках да съм част от него.”

След основаването на SOHO през 1995 г. компанията става най-едрата китайска строителна организация, реализирала над 5 млн. квадратни метра застроена площ в Пекин и Шанхай.

И макар че историята на Жан е невероятна и я направи знаменитост в родния й Китай, тя не е единствена по рода си. В списъка с 24-те self-made жени милиардери на Forbes за 2013 г. шест са китайки (между които една от Хонконг) – повече, отколкото от всяка друга държава, включително и САЩ.

„Смятам, че жените от моето поколение преминаха през културната революция, през трудностите, бедността, и изведнъж видяха невероятните възможности, които страната им предложи”, казва Жан. „Така че те просто ги сграбчиха.”

И въпреки огромното си богатство и успех, Жан се пази от фаталната сила на парите. Тя предложи на 14-годишния си син да си намери работа в McDonald’s или KFC. Той дори опитал, но бил твърде малък, за да го вземат.

„На синовете ми не им е лесно, защото ги възприемат като твърде висока класа. А ние се опитваме с всички сили да им дадем нормален живот”, оплаква се тя. „Много, много съм стисната към тях. Не давам никакви пари, докато не ме помолят за 100 юана за обед или нещо подобно. Така че никога нямат излишни пари. И дори така не мисля, че могат да се сравнят с начина, по който израстнах аз самата”, завършва майката.

CNN

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ