Какво сега е най-важно за България?

Какво сега е най-важно за България?

Станислав Разпопов, регионален директор за Югоизточна Европа в Dunapack Packaging, Мениджър на годината’ 2011

Според мен не трябва да залагаме големи очаквания на служебния кабинет, понеже неговите основни приоритети трябва да са: запазване на политическата стабилност, подготовката и провеждането на честни избори с висока гражданска активност.

Новият парламент и правителството, което той ще сформира, трябва да имат ясна визия и стратегия за постигане на качествено подобряване живота на хората в много кратки срокове. Това може да се постигне чрез стимулиране на икономическия растеж, задържане и намаляване нивото на безработица, увеличаване на потреблението.

Основните репери, които аз виждам са: стабилна и предвидима политическа среда, валутния борд, запазване на ниските корпоративни и подоходни данъчни ставки, съчетани с намаляване на осигутителната тежест за работодатели и работещи. Въвеждане на нулеви осигуровки за период от една година, за компании, които назначават млади висшисти.

Намаляване на ДДС до възстановяване на икономически растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) над 5% на годишна база.

Гъвкавост по отношение на бюджетния дефицит (под 3%) и пропорцията на държавния дълг към БВП (до 60%), до нивата, заложени в маастрихтските критерии.

Оптимизация на държавната и общински администрации, щата на МВР и МО. Закриване на многобройните безполезни агенции, служби и службички, издържани от държавния бюджет.

В по-дългосрочен план – дълбока реформа на съдебната система, изграждане на нормално функциониращо здравеопазване, инвестиции в образование и създаване на специалисти, които са необходими за българската икономика, капиталовложения в иновации, насочване на средствата от еврофондовете в приоритетните за българското общество сектори.

По важните стратегически за нацията въпроси и проблеми, значими за голяма част от населението и/или с продължителен във времето ефект – провеждане на референдуми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ