Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Над 270 хил. работни места ще бъдат разкрити у нас до 2018 г.
Очаква се заетостта у нас да се повиши с близо 5% , до 3,034 млн. заети лица в периода до 2018 година, съобщи министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов на пресконференция. Той представи прогнозни данни, изготвени по проект на МТСП „Изграждане на система за прогнозиране на потребностите от работна сила с определени характеристики” с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ на стойност около 900 хил. лв. Целта на проекта е чрез изграждането на систематаа да се осигурят надеждни прогнози за търсенето и предлагането на труд в България.
Над 270 хил. работни места ще бъдат разкрити през следващите няколко години, като над 157 хил. ще бъдат за специалисти със средно образование и 118 хил. за висшисти, допълни зам.-министър Росица Янкова. На база на първоначалните прогнози, дипломата за висше образование ще осигурява 90% заетост.
Икономическите дейности с най-висок брой работни места през 2018 г. се очаква да бъдат търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети (542 925 работни места), образование (216 002 работни места), строителство (204 326 работни места), транспорт, складиране и пощи (180 975 работни места), производство на текстил, кожи и изделия от тях (175 137 работни места).
Към момента проучванията на МТСП показват, че най-много работни места се откриват в сферата на информационните технологии, административните и обслужващи дейности, търговията, продажбите и производството. Сред най-търсените специалисти са програмисти, инженери, лекари, учители, консултант продажби, оператори на машини, шофьори, сервитьори и готвачи.
Прогнозните данни от проекта ще бъдат използвани в рамките на механизма, приет от Министерски съвет и от министерствата и областните администрации, при разработване и провеждане на секторните политики в социално-икономическата област за планиране и провеждане на активната политика на пазара на труда, при определяне на план-приема за средните професионални и висшите училища, както и при организирането на обучения за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.