Най-честите стереотипи спрямо жените в бизнеса

Най-честите стереотипи спрямо жените в бизнеса

"Няма да ви назначим на работа, защото ще инвестираме в обучението ви, но вие скоро ще иматe деца и ще ни напуснете задълго."

Това е един от най-масовите модели на дискриминация спрямо  жените в кариерата, според проучване на американския сайт Quora. Негови представители попитали потребителите му кои са най-често срещаните начини жените да бъдат ощетявани на работното място, за които са чували, и подредили преобладаващите отговори.

Друг начин на мислене, заради които жените страдат, се оказало мнението на някои компании, че щом станат майки, жените трябва задължително да забавят темпото в работата си и да спрат да бъдат толкова изискващи и амбицирани, понеже детето е на първо място. От мъжете обаче не се очаква да оставят на втори план кариерата си, щом станат бащи. Често дори не им се разрешава гъвкаво работно време, за да помагат на майките.

В същото време на жените се гледа осъдително, когато наддадат глас и изкажат собствено мнение.

От тях се очаква да са деликатни. Обикновено са възприемани като  по-добри в тимбилдинга и комуникацията, което не е задължително да е нещо лошо, но може и да доведе до проблеми в офиса. Така например, на жените се дават задачи, които не са в длъжностната им характеристика, заради тези очаквания.

Освен това, все още на жените се гледа като на допълващата половинка на мъжете. Няколко участнички в проучването посочват, че в ежедневни ситуации на работното място хората ги питали какво работи мъжът им, сякаш това е много важно тяхно лично качество и все едно работата на мъжа в семейството е по-съществена. В същото време Дейв Ченг – един от мъжете, участвали в проучването, се оплаква от абсурдната според него практика сметката винаги да се връчва от сервитьорите в ресторантите на мъжете. Той подчертава, че се е сблъсквал с този стереотип на поведение Манхатън, Бостън, Пекин, Хонконг, Монреал, Ванкувър и на много други места по света.

Обратно към стереотипите, от които страдат жените, се откроява и друга тенденция – те продължават да бъдат смятани за по-слаби и по-малко издръжливи на външни влияния по природа от колегите им мъже. Джуди Голдън, която е учен и работи в колектив, доминиран от мъже, разказва, че няколко пъти след научни срещи, мъже са й поднасяли лично извинения, че са се прозявали или са говорили с по-висок глас в присъствието й.  Едва ли биха го направили помежду си, смята Голдън.

Не на последно място, жените по-често са преценявани по външния вид от мъжете. Към тях се прилагат по-високи стандарти за красота. 

Какво още бихте добавили?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ