Нова валута ще се появи в САЩ

Нова валута ще се появи в САЩ

На 1 ноември в Шампейн, щата Илинойс ще бъде пусната в обръщение нова валута - "усмивки".

Около 40 местни магазини, сладкарници, салони за красоти и др. ще започнат да работят с новата парична единица, дело на компанията UC Smiles, която принадлежи на общинския съвет. Магазините ще започнат да връщат новите пари като ресто, за да може по-бързо валутата да влезе в обръщение. Курсът е 1 „усмивка” равна на $1. 

Местните власти се надяват чрез тази инициатива гражданите да разберат и осъзнаят по-добре къде отиват парите след като излязат или пък влязат в касите на магазина. "Проектът е главно с образователна цел. Хората трябва да знаят какво се случва с парите лед като се разделят с тях", казва PR директорът на UC Smiles Трейси Сейтъсуейт. Така например по-малко от 30% от парите, похарчени в супермаркетите, принадлежащи на транснационални корпорации, остават в местната икономика, добавя тя.

Местните валути не са рядкост и от другата страна на Атлантическия океан. Най-пресният пример е от миналия месец, когато Бристъл въведе собствени пари. Според изследване на университета в Шефилд понастоящем, в 76 страни действат алтернативни валутни системи.

На пръв поглед няма ясни и разумни обяснения защо хората биха предпочели да се разплащат и с локални пари, което при всички случаи създава повече главоболия от употребата на общонационална валута. През 2009 г. професорът по икономика от университета в Кънектикът Джеймс Стродър обаче публикува прелюбопитни резултати от изследването на влиянието на местните валути връху националната икономика. Изводът му е категоричен - местните валути помагат да се запази макроикономическата стабилност.

Съвместно изследване на анализаторите от Банката за международни разплащания и учени от университета в Тилбург пък показва, че алтернативните валути се появяват предимно в страни с развита банкова система, в които повечето жители имат достъп до интернет. Местните пари процъфтяват в периоди със стабилна инфлация и мек кредитен климат. Освен това – не конкурират националната валута, а я допълват.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ