Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Обществен съвет потвърди обективността на конкурса "Мениджър на годината"
Общественият съвет на конкурса „Мениджър на годината“ потвърди, че предварително избраната методология за оценка на кандидатите е приложена безпристрастно и с еднакъв подход към всички участници.
Членовeте на съвета, който е гарант за обективност, тази година са Красен Станчев, председател на управителния съвет на Института за пазарна икономика, професор д-р Георги Чобанов от Стопанския факултет на Софийския университет и Станислав Разпопов, мениджър на годината 2011 г. и главен изпълнителен директор на „Дунапак Родина“ АД. Тази вечер те се събраха, заедно с екипа на „Делойт България“, по чиято методология се избира мениджърът на годината. Тя бе разработена още при първото издание на конкурса и не е променяна оттогава.
Участниците в Обществения съвет бяха запознати в детайли с етапите на състезанието и методите за избор на носителя на наградата. Тази година в престижната надпревара, която се организира за 5-ти пореден път, участваха 55 мениджъри. На втория етап бяха одобрени 50 от тях. Само 10 бизнес лидери стигнаха до финалното класиране. От тях само след няколко дни на 26 октомври на бляскава церемония в Националната опера и балет ще бъде излъчен победителят в конкурса.
Той е избран след прецизна оценка на базата на три групи критерии: финансови показатели, добри управленски практики и личностни качества.
Първият етап от конкурса е по документи в него всички участници трябва да отговарят на няколко критерия: да прекарват 50% от времето си в България, да управляват над 50 човека, да имат над 20 млн. лв. оборот и да са от две години на мениджърската си позиция. Преминалите във втория етап са оценявани по финансови резултати и добри управленски практики. На базата на тези критерии се отсяват първите 10 мениджъри. Техните личностни качества са оценявани чрез специални интервюта с тях и техните служители. Точки се поставят в пет области - лидерство, предприемачество, стратегическа ориентация и аналитичност, управление на ресурси и управление на хора.
5-то юбилейно издание на конкурса тази година отново доказа, че България е богата на успешни мениджъри. Поради тази причина за първи път освен финалната десятка бяха откроени и първите 30 бизнес ръководители с най-добри резултати от втория кръг.
------------------------------------------------------------------------------------
Припомняме кои са 10-та, които се борят за престижната кристална статуетка:
БОРЯНА МАНОЛОВА - главен изпълнителен директор на "Сименс България". Професионалния си път започва от Агенцията по заетостта към Министерството на труда. През 1997 г. продължава развитието си в държавната администрация като регионален директор на Агенцията за чуждестранни инвестиции за област Русе. Между 1998 и 2007 г. е управител на шведската компания "Атлас Копко Лифтън". Член е на управителния съвет на КРИБ и на управителния съвет на Германо-българската индустриално-търговска камара. Председател е на Обществения съвет на жените в България. Има магистърска степен по микроелектроника от Техническия университет в Русе и магистърска степен по корпоративни финанси от Стопанската академия "Д. А. Ценов" в Свищов.
ДРАГАН РАДИВОЕВИЧ - генерален директор на "Каменица" АД. Роден е в Сърбия. През 2000 г. завършва икономика и финанси в университета "Монклер", Ню Джърси, САЩ. В периода 1999-2000 г. работи в Prudential Securities, Ню Йорк, САЩ, като мениджър "Финансови анализи и отчети". Следващите две години е мениджър "Финансови услуги" в Coca-Cola Company за регион Русия, Беларус и Украйна. Работил е в Unimik d.o.o, Сърбия, като групов финансов мениджър. През 2008 и 2009 г. е търговски директор за Черна гора и Босна и Херцеговина в InBev.
ЕЛЕНА МАРИНОВА - президент и съдружник в "Мусала Софт". Бакалавър е по икономика и магистър по стратегическо управление от СУ "Св. Климент Охридски". Вицепрезидент е на Българската асоциация на софтуерните компании за периода от 2005 до 2009 г. Носител е на редица български и чуждестранни награди. Почетен член е на Европейския парламент на предприятията и на 10 други неправителствени и бизнес организации.
ЗОЯ ПАУНОВА - изпълнителен директор на "АстраЗенека България". Магистър е по фармация от Медицинската академия в София, със специализация “Организация и оптимизация на фармацевтичното дело”. Завършила е и бизнес образование в INSEAD, Франция, специализирала е във Великобритания, Швеция и САЩ. Има над двадесетгодишен опит във фармацевтичната индустрия. Заместник-председател е на УС на Българския форум на бизнес лидерите (BBLF) под патронажа на Принца на Уелс, член е на УС на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, както и на Консултативния съвет по корпоративна социална отговорност към Министерството на труда и социалната политика, Европейската кръгла маса в България и Обществения съвет на жените в бизнеса в България. Омъжена е и има син и дъщеря.
ИВАЙЛО БОРИСОВ - главен изпълнителен директор на "Евромаркет Груп". Завършил е международни икономически отношения в УНСС. Започва работа в компанията през 1997 г. като търговски специалист "Заваръчна и специализирана техника". Между 2000 и 2005 г. е изпълнителен директор на задграничните дружества на "Евромаркет Груп" в Сърбия, Словения и Хърватия. След мандата си зад граница става изпълнителен директор на "Евромаркет Компресорс" АД. Владее английски, испански, руски и сърбохърватски език. Женен е и има едно дете.
КРАСИМИР УЗУНОВ - собственик и управител на "Интерсервиз Узунови" и свързана с компанията група от фирми - "Интерсолар Варна", мебелна къща "Ралица", "Офис техника" и др. Завършил е Военноморското училище във Варна със специалност "Педагогика". Сега името му се нарежда в класациите на най-богатите хора в България. Има средно специално образование - техник по речно корабоплаване, и свидетелство за подводничар.
ЛЕВОН ХАМПАРЦУМЯН - председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк повече от 10 години. Бил е зам.-министър на икономиката и шеф на Агенцията за приватизация в правителството на СДС. Преди това е работил за "ПрайсуотърхаусКупърс" и "Ърнст и Янг" като консултант на приватизационни сделки. През 1992 г. става съосновател на "Българска одиторска компания". Десет години е работил в Централния институт по изчислителна техника. Има 6 регистрирани патента. Инженер е, с диплома от Висшия химикотехнологичен институт, днес ХТМУ. Може да се смята за трето поколение химик след родителите си и дядо си, който е имал фабрика за розово масло в Карлово.
МАКСИМ БЕХАР - изпълнителен директор на M3 Communications Group. Има бакалавърска степен по инженерни науки и икономика и научна степен по международни икономически отношения от Икономическия университет в Прага. Завършил е пълна корпоративна програма по японски стил на управление в център Йокохама Kenshu, Япония. Член е на управителния съвет на десетки неправителствени организации, както и на местни международни бизнес общности. Почетен консул е на Република Сейшели в България.
ОРЛИН ПОПОВ - собственик и генерален мениджър на веригата ресторанти в България Happy Bar&Grill и Happy Sushi. В бранша на ресторантьорството е повече от 20 години. През 1991 г. прави първото си заведение за хамбургери. По Коледа 1994 г. открива първия си ресторант Happy във Варна. От тогава до сега е открил общо 29 ресторанта у нас и два в Барселона. Внедрява американски стандарти на работа.
СОТИР НЕМОВ - управител на "СИ Комерсиал 7", компанията е специализирана в производството, търговията и логистиката на бързооборотни стоки. Магистър по технология на хранителните продукти от Висшия институт по хранително-вкусова промишленост, Пловдив. Специализирал е мениджмънт на фирмите в хранително-вкусовата промишленост. Бил е президент и основател на "Ротари клуб", Самоков. Член е на УС на сдружение "Майка България".
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.