Световната банка предрича икономически крах за Близкия Изток

Световната банка предрича икономически крах за Близкия Изток

Нарастващият дефицит на прясна вода ще доведе до икономически крах на страните от Близкия Изток като съвкупният им БВП ще се свие с повече от 14% към 2050 година, твърдят експерти на Световната банка, цитирани от The Telegraph.

Прогнозата на учените е напълно реална, ако регионът не положи усилия за увеличаване на валежите (например, чрез ускорено отглеждане на масивни горски насаждения).

Дефицитът на прясна вода нараства също така в САЩ и Западна Европа, но за разлика от Близкия Изток, при тях това няма да има значителни негативни последствия за икономиката, отбелязват още от Световната банка. От друга страна, недостигът на този жизненоважен ресурс може да забави ръста на БВП в Индия и Китай.

Силно ще пострадат и държавите, разположени в Сахара и под пояса Сахел, който се намира непосредствено под пустинята и се простира от Атлантика до Червено море. В тези региони недостигът на прясна вода може да доведе до спад на БВП с 11 %. Аналогично въздействие от глобалното затопляне ще изпитат върху себе си и страните от Централна Азия.

Според Световната банка, най-ефективното решение за предотвратяването на икономическите последствия от глобалното затопляне е преразпределянето на ресурсите от едни региони в други. Експертите от финансовата институция допускат, че водата е един от ресурсите, който трябва да има цена и да се продава.

Над 1,6 млрд. души по земята се сблъскват понастоящем с проблеми, причинени от недостига на прясна вода

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ