Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Случаят с проблемния колега
„Как да се справя с труден колега?” Това е един от най-често задаваните въпроси до експертите с онлайн консултации в сайтовете с информация за развитие в кариерата. Този въпрос задава и читател на stress.about.com.
„Често получаваме публикации във форума ни, в които ни питат каква е рецептата за нормално общуване с трудния колега”, коментира Елизабет Скот. Проучване на сайта е установило, че всъщност почти всеки трима от четирима анкетирани признават, че имат проблем с някой колега – този, който разпространява клюки, който товари останалите със своята работа или си приписва заслуги. Затова авторката дава няколко практични съвета за хората с подобен проблем.
1. Обърнете се към специалиста или отдела по Човешки ресурси. Независимо дали е цял отдел или един човек, вероятно във вашата фирма има лице, което се занимава и с това да поддържа мира между служителите. Можете да си запишете какво ви тревожи и след това да изложите записките си пред този човек. Ако решите да го направите, моля, бъдете конкретни. Не казвайте „Този колега ме кара да полудявам!”, а по-скоро „Той много често ме кара да върша нещо за него, докато посещава сайтовете за чат” или какъвто е вашият случай. Без да атакувате, със спокоен тон кажете точно какво ви притеснява. Потърсете компетентна помощ едва след като сте се убедили от разговори с проблемния колега, че не можете сами да изгладите недоразуменията.
2. Ако проблемът продължава, поискайте сериозен разговор на четири очи с него още веднъж и с настоятелен тон му кажете, че не ви е приятно. Не бъдете агресивни, а по-скоро учтиви. Възможно е първата му реакция да не е положителна, но е твърде вероятно той след това да ви остави намира и дори да започне да се отнася с уважение към вас. Дори да не извлечете ползата от това, че сте казали какво не ви харесва на висок глас, поне можете да се възползвате от това, че проблемът ви ще получи преценката на всички.
3. След това? Ако нищо не се променя, престанете да му обръщате внимание. Може да се окаже много трудно, но не е невъзможно. В случай, че се налага да се справяте с някой, който разпространява клюки, опитайте щом не можете да не го изслушате, да не коментирате. Ако силен парфюм ви дразни, помолете да се преместите на друго бюро, за да запазите комфортна дистанция.
4. И накрая, ако всичко това продължава, замислете се да се преместите в друг клон, офис, отдел или при друг работодател. Ако сте се обърнали към отделя по Човешки ресурси, колегата и всички останали, с които може да се говори, и не можете да продължавате да живеете с този проблем; ако вече смятате, че нищо друго не може да се направи и този човек ви създава голяма доза ежедневен стрес, по-добре се замислете дали да не си тръгнете. Може би ви чака много по-добра работа някъде навън, докато опитвате да промените поведението на колегата, с който имате проблем. Представете си, че е възможно да намерите много по-добри възможности за себе си. Извлечете най-доброто за себе си от тази ситуация.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.