Стартира изграждането на Южния газов коридор

Стартира изграждането на Южния газов коридор

С официална церемония в Баку, Азербайджан днес стартира изграждането на Южния газов коридор. Реализацията му ще помогне на България да преодолее "зависимостта от една тръба", заяви президентът Росен Плевнелиев, който присъства на тържествения старт на проекта заедно с азербайджанският държавен глава Илхам Алиев,представители на Албания, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, САЩ, Турция и Черна гора. Вече е подписан договор с Азербайджан за доставка на 1 млрд. куб. м. газ годишно по новия коридор от 2019 - 2020 г.

Южният газов коридор е замислен като четвъртата голяма ос за доставки на газ за Европейския съюз, заедно със Северния коридор от Норвегия, Източния от Русия и Средиземноморския от Африка. Основното му предназначение е да предостави стабилна алтернатива за снабдяване на Европа със синьо гориво като осъществява директна връзка между газовия пазар на ЕС и едни от най-големите находища на газ в света, които са в региона на Каспийско море и Близкоизточния басейн. Азербайджан е един от главните доставчици по проекта.

С реализацията на проектите от Южният газов коридор на ЕС, включващ разширението на Южнокавказкия газопровод (SCPx) и изграждането на газопроводите TANAP, TAP и инетерконекторът Гърция-България (IGB), ще бъде осигурен  маршрутът за договорените алтернативни доставки от 1 млрд. куб.м./годишно азербайджански природен газ от находището Шах Дениз 2 за страната ни от 2019 г. Това ще създаде конкуренция между различните източници и доставчици на природен газ за България и ще доведе до реалната либерализация на газовия пазар, както и ще стимулира договарянето на по-конкурентни цени за българските потребители, посочиха в официално съобщение и от Министерството на икономиката и енергетиката

Неразделна част от Южния газов коридор трябва да бъдат българските проекти за междусистемни газови връзка с Гърция и с Турция, което ще позволи значителни газови доставки за България и съседните страни като Румъния, Сърбия и други държави в Европа, посочи президентът Росен Плевнелиев в изказването си по време на церемонията за старта на изграждането на Южния газов коридор.

Интерконекторите с Гърция и Турция, съчетани с предстоящото разширяване на съоръженията за съхранение на газ до един милиард кубични метра, ще утвърдят България като предпочитан център за газови доставки в Югоизточна Европа. Затова страната ни е изцяло ангажирана с бързото реализиране на интерконекторите с Турция, Гърция, Румъния и Сърбия, отбеляза Плевнелиев.

Скоро ще бъде въведена в експлоатация междустистемната газова връзка с Румъния, а тази с Гърция трябва да бъде завършена през 2016 година. По другите два проекта за интерконектори - със Сърбия и Турция, се работи усилено, за да се осъществят във възможно най-кратки срокове, подчерта президентът.

Участие в българската делегация за старта на проекта  взеха и министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов, както и представители на ръководствата на „Булгартрансгаз“ ЕАД и „Булгаргаз“ ЕАД, които проведоха двустранни разговори с азербайджанската страна. На тях са постигнати две важни договорености между  „Булгартрансгаз“ ЕАД и държавната нефтена и газова компания на Азербайджан SOCAR:

-  да бъдат проучени възможностите за съвместно развитие на проекта за разширение на газовото хранилище в Чирен.

- да се проучат и възможностите за осъществяване на по-ранни доставки на определени количества природен газ за България от SOCAR към 2017 г. през междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB).

Ще бъдат разгледани и възможностите за осъществяване на доставки на природен газ от Азербайджан за страната ни през Турция, уточняват от министерството на икономиката и енергетиката

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ