Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Фалитите на фирми у нас рязко са намалели
След сравнително дълъг период на ръст на фалитите България за втора поредна година продължава да отчита спад този път с 8,1 на сто през 2015 година, при 23 на сто за 2014 г. Това показват резултатите от годишното проучване на несъстоятелността в региона на Централна и Източна Европа за 2015 г., реализирано от агенция Кофас.
Очакванията за 2016 г. са за продължаващо намаляване на фалитите - с 2.3 на сто, смятат експертите на агенцията. В страната ни делът на несъстоятелностите е 0.15 на сто от общия брой на фирмите, което всъщност е един от най-ниските показатели в региона, посочват от агенцията.
Ситуацията в България по отношение на несъстоятелността определено се подобрява, причина за което са по-благоприятните икономически условия. Това обаче не бива да ни успокоява напълно, тъй като рисковете в европейски и в световен мащаб нарастват и регионът трудно може да остане изолиран от тази тенденция, посочва Милена Виденова, управител на Кофас за България.
Според агенцията страните от Централна и Източна Европа се радват на благоприятни икономически условия, което води до общ спад на фалитите с 14 на сто за региона за 2015 година. Такова намаление има в 9 от 13-те страни, като с най-голямо подобрение са Румъния (49,5 на сто) и Унгария (44,2 на сто). Влошаване на ситуацията има в Украйна, Литва, Чехия и Сърбия, като в Украйна има 20.8 на сто ръст на фалитите, основно заради рецесията в резултат на конфликта с Русия, посочват експертите. Кофас отчита положителното развитие на региона и предвижда, че фалитите през 2016 г. ще намалеят с още 5.3 на сто.
По отношение на силата на отделните сектори - те директно зависят от потреблението на домакинствата и от по-високото търсене. Строителството през последната година печели от проекти, съфинансирани от ЕС, но моралът на плащане все още е слаб и тези компании остават по-широко представени в статистиката на несъстоятелността, посочват от агенцията.
Въпреки това, като цяло картината на фалитите в страните от Централна и Източна Европа остава позитивна. Тази тенденция се очаква да остане движеща и компаниите да продължат да печелят от благоприятната икономическа среда, особено в сравнение с трусовете, които изпитват много други развиващи се икономики. Подобренията в региона се потвърждават и от оценките на риска в отделните страни, направени от Кофас.
По-нататъшното развитие на трудовия пазар ще ускори домакинското потребление, което се очаква да бъде основният двигател за растеж в икономиките от ЦИЕ. Приносът на инвестициите няма да бъде толкова висок, колкото през последната година - заради бавния старт на новите проекти, финансирани от ЕС,анализират експертите.
Източник: БТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.