„Дексиа“ обяви рекордни загуби за 2011 г.

Икономика

Френско-белгийската банка „Дексиа” днес обяви загуби в размер на 11,6 млрд. евро за 2011 г., което е исторически рекорд за финансовата институция, предаде „Франс прес“.

Загубите на „Дексиа” са причинени до голяма степен от преструктурирането на банката през октомври 2011 г. Продажбата на белгийската „Дексиа Банк Белжик” коства 4 млрд. евро загуби, а експозицията й към Гърция предизвика загуби в размер на 3,4 млрд. евро.

Що се отнася до дейностите на банката във Франция, продажбата им е коствала допълнителни 984 млн. евро.

През октомври миналата година банката получи държавна гаранция в размер до 90 млрд. евро, чрез която да си осигури финансиране през следващите 10 години. Според постигнатото споразумение Белгия ще осигури 60,5% от гаранциите, Франция – 36,5%, а Люксембург – 3%. Целта на решението бе да се осигури оцеляването на „Дексиа“, както и да се намали натискът върху други банки от еврозоната.

Френско-белгийската банка, както и други европейски кредитори, беше ударена тежко от затварянето на междубанковите кредитни пазари и продължаващото нежелание на инвеститорите да купуват облигациите на банките от еврозоната.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI