Бивш зам.-министър на енергетиката: Бащата на Кирил Петков беше ангажиран с търсене на доставчици на газ

Бивш зам.-министър на енергетиката: Бащата на Кирил Петков беше ангажиран с търсене на доставчици на газ

Бивш зам.-министър на енергетиката: Бащата на Кирил Петков беше ангажиран с търсене на доставчици на газ

Бащата на Кирил Петков беше ангажиран с търсене на доставчици на синьо гориво. Той официално е пътувал до Турция за преговори заедно със съветника по външната политика на бившия премиер Кирил Петков - Весела Чернева. Летял е на държавни разноски през първата половина на миналата година. Това разкри бившият зам.-министър на енергетиката Пламен Данаилов пред Нова телевизия.

Според Данаилов изключително лесно може да се достигне до истината по казуса с "Булгаргаз", на принципа "търсете парите".

"Знае се "Булгаргаз" на кого е платил. Оттук нататък може да се направи запитване до тези, на които е платено, какво са купили, как са го купили и има ли директни плащания от тях към други, включително офшорни компании. Всичко може да бъде проследено. В Министерство на енергетиката сме полагали усилия през целия период да защитим както интереса на държавата, така и на всички граждани. Да не забравяме, че въпреки всичко успяхме през месеците от май 2021 г. до 2022 г. да дадем компенсации за газ. Това са стотици милиони, дадени за компенсиране на високите цени. Прокуратурата трябва да достигне до истината и ако има нанесени вреди, то виновните да понесат своите наказания", коментира Данаилов.

Припомняме че  бившият министър на енергетиката в кабинета "Петков" Александър Николов, заместникът му Данаил Николов и бившият шеф на "Булгаргаз" Людмил Йоцов са обвинени за причиняване на вреди на държавния газов доставчик в размер на над 88 млн. лв. Обвиненията срещу тримата са свързани със закупуването на газ от посредници, включително от фирмата "МЕТ Енерджи", чийто управител е бил Людмил Йоцов, малко преди правителството на Кирил Петков да го назначи за шеф на "Булгаргаз". Александър Николов и Людмил Йоцов са привлечени към наказателна отговорност за умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай. Тримата  обвиняеми са с мярка за неотклонение - "подписка".

"Разполагаме с твърде малко факти и цифри от целия скандал с Александър Николов. Бих казал, че нарушенията му са много. Дали има конкретни икономически щети на "Булгаргаз", ще се види. Не е работа на министъра да се меси в корпоративните дейности на дружеството. Голямата грешка на Николов е, че е казал, че къса с руския газ, но през юли миналата година 100% от газа, влизащ у нас, е руски. Нямаме никаква диверсификация. Преки договори за закупуване на газ от търговци не са легитимно действие на Николов, трябвало е да обяви търг или да потърси газовата борса", заяви пред Нова телевизия  енергийният експерт Иван Хиновски.

Той допълни , че министърът на енергетиката  има задължение да информира КЕВР за структурни промени в бизнес кейса на "Булгаргаз", но не го е направил.

"Aко Николов беше купувал газ през борсата, част от обвиненията  срещу него щяха да отпаднат. Сега виси въпросът, защо бившият директор на "Мед" става шеф на "Булгаргаз" и цените се вдигат", отбелязва експертът. 

По времето на Александър Николов от "Булгаргаз" са пращали по имейли договорите на фирмит е- посредници за купуване на руски газ, вместо да обявят търгове през борсата по Закона за обществените поръчки. Освен това за тези сделки не е бил уведомен и бившият ишият шеф на Комисията за държавно и водно регулиране, което е грубо административно нарушение, съобщиха за "Мениджър нюз" добре информирани енергийни експерти, пожелали да запазят анонимност.

Според бившия служебен министър на околната среда Юлиан Попов обаче обвиненията срещу Николов са политически.

"Русия едностранно нарушава договора, затова Николов е нормално да действа така че да промени начините на закупуване на газ в страната. Фейсбук аргументи са твърденията, че шефът на „Булгаргаз“ е бил шеф на газова компания. Страната, която би трябвало да бъде обвиняема е "Газпром", заради едностранно нарушаване на договора. Постигнахме диверсификация и се отделихме от руския газ", категоричен е Юлиан Попов. 

По думите му по тръбите през цялото време допреди завършването на газовата връзка с Гърция и пускането на интерконектора има само руски газ, в момента също има основно такъв. "Когато възникна кризата с доставки на природен газ и уведомлението на "Газпром'' за промяна начина на плащане, работна група в Министерстото на енергетиката обсъждаше намирането на алтернативни доставки. Към юни 2022 г. "Булгаргаз" беше на печалба, имаше над 1 млрд. вземания от "Топлофикация - София", смята Данаилов. Той допълни, че да не се плаща на "Газпром" е било решение на Министерски съвет и е имало съгласувателни писма от различни министри по казуса.

„Това, което се казва - не мога да ги дефинирам в правна форма, но в човешка форма са глупости".  Това заяви междувременно  бившият министър на енергетиката в кабинета „Петков” Александър Николов, на когото в сряда бяха повдигнати обвинения от прокуратурата.

Николов е категоричен, че в началото на войната  в Украйна българският потребител е плащал най-евтин газ, „въпреки че консумацията в България зависеше над 90% от „Газпромекспорт” и това беше целенасочено направено от предходни правителства". 

"Причината да се спре газът за България и на Полша е, че тогава изтичаха договорите и на двете държави. Ако можеше да е по-евтино количеството, което е закупувано тогава, как така България в цяла Европа плащаше най-евтиния природен газ”, попита Николов като призова да бъдат разгледани търговите и търговските процедури. „Ако „МЕТ Енерджи” са правили нещо, което е нередно, защо и към момента доставят на „Булгаргаз”? Благодарение на неадекватното поведение през последните няколко месеца, всъщност се случва така, че търговци като „МЕТ” и не само, печелят пазарен дял в България. Те го печелят за сметка на „Булгаргаз”, посочи Александър Николов пред Нова тв.

По думите на Николов обвинението срещу него е било повдигнато, без да са изготвени всички материали по делото. „Ясно е защо става – влиза се в предизборна кампания”, смята той. Бившият енергиен министър обяви, че предпочита да има проблеми с прокуратурата, но да знае, че в миналото си е свършил работата и не е ощетил държавата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ