Обвиненията срещу бивши енергийни шефове по разследване за щети за над 88 млн. лева
Националната следствена служба( НСлС) разследва бивш министър на енергетиката, негов заместник и бивш директор на "Булгаргаз" за длъжностни престъпления, в резултат на които е нанесена щета на "Булгаргаз" за 88 млн. лв в периода непосредствено след спирането на газовите доставки от Русия в края на април - май 2022 г.
Това заяви днес на брифинг говорителят на НСлС Бисерка Стоянова след като стана ясно, че по-рано днес са били повдигнати обвинения на бивши висши служители от високите етажи на властта.
Както "Мениджър нюз" писа, обвиняемите са бившият енергиен министър Александър Николов, заместникът му Данаил Николов и бившият директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов.
Бившият директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов е обвинен в умишлена безстопанственост. Бившият енергиен министър Александър Николов е обвинен в неупражнен достатъчен контрол на дейността на шефа на "Булгаргаз". Обвинението срещу бившият зам.-министър на енергетиката Данаил Николов е за превишаване на права във връзка с реда на комуникация между Министерски съвет и "Булгаргаз".
Случаят е особено тежък, тъй като е била застрашена дейността на "Булгаргаз" като обществен доставчик и осигуряването на надеждност и сигурност на доставките, обясни Бисерка Николова.
Както "Мениджър нюз" писа, Александър Николов беше привикан днес на разпит в Националната следствена служба. На излизане от следствието заедно с адвоката си Ина Лулчева Николов каза само, че му е повдигнато обвинение, без да коментира какво е то. Той обаче твърди, че това е вследствие от неговия отказ да се огъне под натиска на "Газпром" и съвестта му е чиста.
"Свежда се до това, че в крайна сметка България не се съобрази с изнудванията от "Газпром" и Русия и затова до това стигат нещата. За повдигнати обвинения и за юридическата част, няма смисъл да се говори. Въпросът е какви са изводите от това", коментира още бившит министър на енергетиката.
Разследването срещу тримата обвиняеми е образувано през септември 2022 г. по сигнал на ДАНС и след преценка на прокурор от Софийската градска прокуратура.
Досъдебното производство се води по две линии. Едната е формирането на официалната позиция на "Булгаргаз" по дългосрочния договор с "Газпром". Втората е за предприетите действия от длъжностни лица от "Булгаргаз" и Министерство на енергетиката.
"При преценка на събраните доказателства, които са в доста голям обем и са анализирани на достатъчно ниво, може да се направи извод за виновността на конкретни лица", обясни следовател Бисерка Стоянова.
Прокуратурата също излезе с първа официална информация по случая на сайта си. "След сезиране от Държавна агенция "Национална сигурност" Софийска градска прокуратура повдигна обвинения по разследване във връзка с нанесена щета на "Булгаргаз" за над 88 млн. лева", пише в официалното съобщение на държавното обвинение.
Ето какво гласи още то:
"След доклад при прокурор в Софийска градска прокуратура (СГП), следовател в Национална следствена служба (НСлС) привлече като обвиняеми А.Н., Д.Н. и Л.Й. по разследване за нанесена щета на „Булгаргаз“ ЕАД за над 88 млн. лв., се казва в прокуратурата.
Досъдебното производство е образувано на 30.08.2022 г. с постановление на прокурор от СГП въз основа на материали, постъпили от Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и след преценка, че същите съдържат достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.
Поради особената фактическа и правна сложност на случая по предложение на СГП с постановление на главния прокурор разследването е възложено на НСлС, където се провежда от екип от следователи.
Предмет на разследването са договори за доставка на газ и свързаните с тях обстоятелства. В хода му са извършени множество действия по разследване и са събрани голям обем доказателства, които наблюдаващият прокурор е преценил като достатъчни по смисъла на чл. 219, ал. 1 от НПК за привличане на обвиняеми.
А. Н. и Л. Й. са привлечени към наказателна отговорност за умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай (чл. 219, ал. 4 във вр. с ал. 3 от НК), като А. Н. е привлечен като обвиняем за неупражнен достатъчен контрол върху работата на Л.Й., на когото е било възложено управлението и разпореждането с обществено имущество – това на „Булгаргаз“ ЕАД, а Л.Й. – за неполагане на достатъчно грижи за управлението и запазването на повереното му имущество – това на „Булгаргаз“ ЕАД.
Д.Н. е привлечен като обвиняем за престъпление по служба – по чл. 282, ал. 3 във вр. с ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК, като в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, с цел да набави облага за търговско дружество „М.“ ЕАД, е превишил властта и правата си, извършвайки действие, което е в правомощията на министъра на енергетиката, от деянието са настъпили значителни вредни последици и случаят е особено тежък.
Според събраните до момента доказателства щетата от престъпленията възлиза на над 88 000 000 (осемдесет и осем милиона) лв. и е настъпила за „Булгаргаз“ ЕАД.
Съгласно повдигнатото обвинение в резултат на умишлената безстопанственост и престъплението по служба е било застрашено изпълнението на задълженията на „Булгаргаз“ ЕАД в съответствие с лицензията за обществена доставка на природен газ за територията на Република България за срок от 35 години, издадена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, като единствен за територията на страната ни Обществен доставчик на природен газ и така е било поставено в риск изпълнението на задълженията на лицензианта да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ.
Събирането и проверката на доказателства по случая продължава в съответствие с изискванията на закона за провеждане на пълно, обективно и всестранно разследване, се казва още в съобщението на прокуратурата."
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.