Борисов и Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев

Борисов и Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев

Бойко Борисов и Делян Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев. Причината - забавянето на доставката на БТР-ите за Украйна.

"Работата на министър Тагарев за мен се изчерпа - каквото и да напишат в този отчет, той работата не я е свършил. Това е неработещ министър, сега са му виновни заместник-министрите, МВР и всички останали, само той е на високи обороти. Толкова високи, че в секретно деловодство има доклад какво е свършил. Аз на негово място не бих отишъл в Киев при Зеленски, преди да съм изпълнил решенията на парламента", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

"Той не може да прати едни бронетранспортьори няколко месеца. Работа, която я свършихме с ГЕРБ и ДПС преди месеци. Всичко беше готово - подписано, направено - на 18 януари парите бяха осигурени, той до ден днешен нищо не е направил. И днес го гледам - жалка гледка, си обвинява заместник-министрите. Малко мъжко, да каже: "Аз съм виновен, не ги пратих". Ходи напред - назад, снима се само, нищо свършено за Украйна. Всичко, което е свършено за Украйна, го направи парламентът. Тагарев свърши една голяма нула", каза Делян Пеевски. 

Двамата коментираха и предстоящата ротация на премиерския пост, като и Борисов, и Пеевски настояват да се подпише коалиционно споразумение. 

Според Делян Пеевски ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са в коалиция и е редно да подпишат коалиционно споразумение, в което разпределението да е пропорционално - според тежестта на партиите. Той отново потвърди, че ДПС няма да участва в правителството на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

"Това са си разговори между тях, ние в това правителство няма да участваме по нито един повод. Смятам, че партньорите трябва да са честни към българските граждани - да е ясно какво ще правят, как ще правят и да си го подпишат. То е ясно, че те са в коалиция, няма какво да се лъжем. Коалицията е ясна и тя е между техните партии. Трябва да си сложат подписите, да сложат програма за цял мандат, хората да я видят.Според мен, когато има коалиция, трябва пропорционално, по тежестта на партиите да се направи такова коалиционно споразумение. Няма как някой с много малко да иска всичко", добави Пеевски. 

На въпрос предвижда ли се ротация на правителството, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви: "Естествено. Това беше големият компромис. Затова помолихме Мария Габриел да се върне от еврокомисар, за да има ротация, която да е приемлива за двете партии". 

"Когато се явяваме на парламентарни избори и правим парламентарно мнозинство, първото, с което се занимава парламентът е избиране на министър-председател и министри. Сега при ротацията това се връща да се преразгледа. Това не е меморандум. Коалиционно споразумение е нещо, което се прави в целия ЕС. Ще предложа преговорен екип по коалиционното споразумение. В него ще влязат Рая Назарян, Деница Сачева, Теменужка Петкова и други хора, които могат "да разговарят спокойно". Имам безгранично доверие в Мария Габриел и нейните умения и знания. ГЕРБ е партията, която носи отговорността", посочи Борисов. По думите му, в коалиционното споразумение ще предложат равнопоставеност в управлението на държавата.

"Предложението на ГЕРБ от вчера променя приоритетите, набелязани преди 9 месеца. Вместо да продължим с усилията за реформи, фокусът се поставя върху министерски кресла и борба за постове", каза премиерът Николай Денков в началото на правителственото заседание.

"Не приемаме такава подмяна на приоритетите. Нека да изпълним задачите, така както са поставени преди 9 месеца. Едва след като извървим набелязания път за борба с корупцията и реформа в правосъдната система в следващите няколко месеца, сме готови да обсъдим с ГЕРБ как да продължим напред. Това управление беше създадено с една ясна задача - да освободи институциите от корупционния багаж, който влачат през всички години на прехода. Това договорихме, това записахме в управленската и законодателната програма и за това си стиснахме ръцете с вицепремиера Мария Габриел. Основен приоритет на това правителство е борбата с корупцията и правосъдна реформа", посочи Денков.

Той подчерта, че за последните 9 месеца е постигнато много - променена е Конституцията и Закона за Антикорупционната комисия, въведен е контрол върху действията на главния прокурор. 

"Подготвихме промени на законите, свързани с ВСС, така че да осигурим независимост от политическа намеса върху правосъдната система. Но това не е достатъчно. За да има справедливост, а не "бухалки", трябва да довършим задачата. Предстои избор на състава на Антикорупционната комисия, състава на Висшия съдебен съвет и на ключови регулатори. Последните разкрития за групите на Нотариуса и на Пепи Еврото показаха на всички, че правосъдието ни е превърнато в борса, че вместо да се боря с престъпността, организирани групи с протекцията на политици са изпълнявали мокри поръчки пред „широко затворените очи” на службите, прокуратурата и Антикорупционната комисия. Сега е нужна политическа смелост да направим следващите стъпки, както са набелязани в управленската и законодателната програма, върху които е съставено това правителство", каза Денков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня