Бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков даден на прокурор заради неизгоден договор

Бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков даден на прокурор заради неизгоден договор

Бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков даден на прокурор заради неизгоден договор

Открити са множество документи, от които става ясно, че бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков е сключил  спогодба за изкупуване на дялове от административната сграда на Сметната палата, която буди съмнения, че е неизгодна за институцията. Случаят е предаден на прокуратурата, която трябва да прецени дали има данни за извършено престъпление. Това съобщи на брифинг изпълняващата длъжността  председател на Сметната палата Горица Грънчарова - Кожарева. 

Тя обясни, че по силата на реституция административната сграда на  ул. "Екзарх Йосиф" 37 е придобила статут на съсобствен имот между нея и група физически лица с техен дял малко над 6%. През  2011 г. тези физически лица са поискали от съда Сметната палата да им изплати обезщетение за неползване на дела им в в сградата в размер на 326 хил. лева.

През същата  година палатата е предявила насрещен иск в размер на 4 млн. лева, на колкото се равнява дължимата от тях сума от средствата в размер на 11,5 млн. лева, вложени от палатата за извършен през 2005 г. основен ремонт на сградата. По първото дело Сметната палата е осъдена да плати на тези физически лица над 225 хил. лева обезщетение за неползване на частта им от имота. Поради липса на средства за държавна такса, искът на Палатата е намален от 4 млн. на 762 хил. лева. Това се случва вече в мандата на Цветан Цветков Цветков. Към този момент Сметната палата разполага с 10 хил. лева, които ги е внесла за държавната такса. Трябвало е чрез кореция в бюджета да се намерят още малко над 20 хил. лева, но действия в тази насока не са били предприети“, уточни Горица Грънчарова- Кожарева.

Тя добави, че Сметната палата също така е поискала при завеждането на своето дело и съдът е допуснал в нейна полза обезпечение от 270 хил. лева, представляващ запор на сметките на физическите лица. Вместо да се продължи делото, Цветан Цветков е направил следното по предложение на физическите лица – съгласил се да отпадне обезпечението от 270 хил. лева; съгласил се да плати на физическите лица сумата от 225 хил. лева, за които палатата е осъдена; не е поискал от Министерство на финансите средства 20 хил. лева за заплащане на държавна такса; съгласил се е физическите лица да платят на Сметната палата само 174 хил. лева, а не цялата претендирана от палатата сума от 4 млн. лева или дори намалената от 762 хил. лева. При това те са предложили 254 хил. лева, а са платили само 174 хил. лева“, коментира още Горица Грънчарова-Кожарева. 

На въпрос защо сега излиза информацията за ощетяването на институцията от предишния й председател, Грънчарова обясни, че казусът не е бил приоритетен за администрацията й и че чак сега се разполага с пълния набор от документи за него.

57 забавени акта е връчила Сметната палата през последните шест месеца. За първи път от години насам са оповестени 19 извлечения от предадени на прокуратурата 16 одитни доклада. При наличие на престъпление Сметната палата изпраща материалите на прокуратурата, като по закон не може да огласява данни до приключването на наказателното производство, обясниха от ръководството на палатата. 

Само през първото шестмесечие на тази година пък са съставени и връчени 89 акта за нарушения. За сравнение през цялата 2022 година одиторите на Сметната палата са съставили и връчили 94 акта, обясни Горица Грънчарова-Кожарева. Според нея след анализ са прекратени 16 одита, тъй като съдържащата се в тях информация е загубила своята актуалност. 

До момента вече са приети 20 одитни доклада , а останалите 21 са в процес на връчване.  Анализът на причините за забавянето са липсата на на правна помощ от страна на отговорната за това дирекция в Сметната палата. По 20 одитни доклада праввните становища са били забавени 2 и повече години. По този начин е възпрепятствано своевременното произнасяне на Сметната палата относно законообразното управление на публични средства на стойност 1 млрд. лева, каза още  Горица Грънчарова- Кожарева.

От Сметната палата се оплакаха и от липсата на одитори, заради ниските възнаграждения на служителите на Сметната палата, както и заради голямото текучество в предходни години и много пенсионирани служители. Така в периода 2016-17 година са  са осводобени 74 одитори, от които  45 са пенсионирани, а в периода 2018-2022 г са освободени 158 одитора, 49 от които също са пенсионирани. 

Надяваме се с новия Бюджет 2023  възнагражденията на нашите служители да бъдат адекватно повишени, обясниха от ръководството на Сметната палата..

За първи път от 10 години насам  през април тази година е проведен изпит за одитори, за да се попълни личния състав на Сметната палата, похвалиха се от институцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ