Чуждите граждани у нас ще имат по-лесен достъп до висше образование
Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за висшето образование, които предвиждат облекчен режим на висше образование на чуждестранни граждани със статут на временна закрила у нас.
С предвидената облекчена процедура се цели лесен достъп до висше образование на чуждестранните граждани, като се осигурява възможност да продължат своето развитие. Предоставят се различни начини за квалификация и за трудова заетост, предвиждат текстовете в закона. След изтичането на срока на временната закрила или отпадането й законът позволява на тези граждани да продължат обучението си по реда, определен за българските студенти, предава БНР.
Според депутата от ИТН Андрей Чорбанов предвиденият облекчен режим при продължаване на образованието и кандидатстване във висши учебни заведения у нас е дискриминационен.
"Ако искаме да имаме политика, в която да се подпомогнат социално слаби - както българи, така и хора, пребиваващи за определен период - би следвало да се организира специална програма, да има стипендии за този тип хора. Пребиваващите със статут на бежанци, както и българите, са с най-различен социален статус", каза Чобанов.
Председателят на образователната парламентарна комисия Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС изрично подчерта, че не може да се говори за дискриминация. Страната ни прилага общоевропейска директива, но е налице законодателен пропуск, който с промените се преодолява, заяви Вълчев.
"Тези кандидат-студенти се приравняват със статута на българските кандидат-студенти. Те ще плащат същите такси, ако бъдат приети като студенти, ще имат прием, който няма да бъде безусловен и ще бъде за всички, ще е кандидат", добави Вълчев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.