Енергетици и миньори отново блокираха пътища и магистрали (обзор)
Продължават протестите на енергетиците и миньорите в страната. Блокади днес имаше на магистрала "Тракия" при Стара Загора, на магистрала "Струма" край Дупница, Проходът на Републиката и международният път Русе-Свиленград при Гълъбово. Служителите на "Топлофикация-Сливен" и "Топлофикация-Русе" също излязоха на протест в подкрепа на колегите си от "Марица Изток". БСП поиска извънредно заседание на НС заради протестите в енергетиката. А правителството публикува финалните териториални планове за справедлив преход на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, където са концентрирани най-голяма част от въглищните топлоцентрали, станали причина за започналите още миналата седмица протести.
На близо три километра от входа на ТЕЦ "Бобов дол", над 300 енергетици от централата и миньори от мини "Открит въгледобив" стигнаха до пътен възел на магистрала "Струма". След кратки преговори и увещания от полицията да проявят разбиране, протестиращите пробиха полицейския кордон и към 10.45 ч. блокираха аутобана, предава БНР. До дълги колони от чакащи превозни средства обаче не се стигна, защото от Пътната агенция и КАТ обявиха тази сутрин алтернативни маршрути в посоките София - Кулата и Благоевград - София.
Блокада имаше и на магистрала "Тракия" при Стара Загора, както и kd пътя Стара Загора - Димитровград. С напредването на деня броят на протестиращите се увеличи, а движението по обходните маршрути беше натоварено. Край Гълъбово дори се образува колона от ТИР-ове.
Вчера протестиращи и полиция стигнаха до консенсус – да отварят Прохода на Републиката само за леки автомобили и коли до 12 тона два пъти по четири часа на ден – сутрин от 6.00 до 10.00 часа и в късния следобед – от 16.00 до 20.00 часа. В уречения час обаче барикадите бяха върнати и "Хаинбоаз" остана затворен за всички.
Остава затворен и Подбалканския път при Гурково. Блокада има и в Раднево на пътя за Нова Загора.
"Управляващите да намерят начин да дойдат при нас, за да преговаряме, ние оттук няма да мръднем, каквото и да се случи. Министърът казва, че до 2038 г. няма да се затварят мощности, но в плана пише до 30-а ограничаване до 1600 мегавата. Това, ако не е спиране, какво е?...Те трябва да разберат, че са сгафили, най-лошото е, че занижиха мощности, занижиха работата на комплекса като цяло. Всяка година даваме около милиард като данъци и осигуровки... Премиерът, най-добре е той да дойде тук, защото мисля, че неговият кабинет забърка тази каша", коментира за БНР председателят на КНСБ на "Мини Марица-изток" Георги Господинов.
Подкрепа за протестиращите дойде и от две от топлофикациите в страната - в Русе и в Сливен. Служителите на "Топлофикация-Русе" излязоха на протест пред сградата на дружеството, като утре протестните им действия ще продължат. Освен подкрепа за колегите си от Южна България, те поискаха да се обърне внимание и към частните ТЕЦ-ове, какъвто е русенският.
"Искаме да се преразгледат териториалните планове, които даже и не сме виждали. Не знаем какво е предвидено за нас. Ако така продължава с намаляването на емисиите в темповете, с които се говори, ние ще сме принудени "Топлофикация Русе" 2026 г. да ни няма. Това означава 20 000 наши абонати да останат без топло, при което и болници, училища, детски градини. Няма нищо предвидено за заместване", каза председателят на синдикалната организация към КНСБ в "Топлофикация Русе" Елена Млеченкова. В ТЕЦ-Русе работят около 400 души, по-голямата част от които ще се наложи да се преквалифицират, добавя тя.
Енергетиците от "Топлофикация-Сливен" пък затвориха булевард "Банско шосе" и част от кръговото кръстовище и направиха заявка утре да затворят подбалканския път София- Бургас в района на село Тополчане в ранния следобед. Те обявиха, че толоцентралата е на въглища и ако бъде спряна, ще възникнат два големи проблема за Сливен – 300 семейства ще останат без препитание, а също и обслужващите ТЕЦ-а фирми, а близо 15 хиляди частни абонати, детски градини, училища, болници, институции и социални заведения без парно отопление.
"Централата постепенно се модернизира и намерението е да се премине от въглища към алтернативни горива, но има забавяне на темповете. Преминаването към друго гориво е път, по който ние сме тръгнали, но той се забави заради войната в Украйна. Трябва ни време и средства, които не можем да набавим от днес за утре", обясни директорът на ТЕЦ "Сливен" инж. Павлин Костов.
Междувременно от Министерството на енергетиката публикуваха на сайта си териториалните планове за справедлив преход на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, с които миньорите и енергетиците в момента се запознават и се очаква да излязат с позици. Те подготвят и нови искания, които ще бъдат изпратени на президентите на двата синдиката и така ще бъдат внесени за разглеждане в парламентарните групи на Народното събрание.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че нейната парламентарна група внася предложение за свикване на извънредно заседание на парламента по протестите в енергийния бранш. Тя отново настоя за отсрочване на плановете за справедлив преход. "Внасяме днес писмо до Росен Желязков да свика утре или вдругиден извънредно заседание на Народното събрание. Ако ГЕРБ и Борисов са с чисти намерения да решат кризата и да спасят българската енергетика, да подкрепят нашето предложение от петък", обясни Нинова.
В същото време протестиращите излъчиха списък с исканията си. Това са:
- предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в частта "Енергетика",
- гарантиране на работата на ТЕЦ-овете в пълен капацитет до 2038 година,
- изработване на енергийна стратегия,
- отлагането на либерализацията на енергийния пазара за битови потребители до достигането на средноевропейските нива за енергийна бедност на домакинстрвата,
- прозрачност на процедурите за инвестиции, заложени в териториалните планове
- отпадане от териториалните планове на предприятието за конверсия на въглищните райони.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.