Политици настояха за реформи в службите и обвиниха властта за убийството на Алексей Петров

Политици настояха за реформи в службите и обвиниха властта за убийството на Алексей Петров

Политици настояха за реформи в службите и обвиниха властта за убийството на Алексей Петров

"Службите трябва да започнат да работят ефективно. Националната сигурност не може да остане само като заглавие на една от тях, а да бъде основна задача и приоритет. Време е за спешни и дълбоки реформи".

Така съпредседателят на ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков коментира във фейсбук профила  си убийството на бизнесмена Алексей Петров. "Абсолютно неприемливо е през 2023 г. в България да има показни убийства. Нито е приемливо чуждите служби за сигурност да откриват българи - руски шпиони в Обединеното Кралство, докато ние научаваме за пореден път от медиите. Нито безучастно да слушаме за поредните ужасяващи хроники за убийства и насилие. Всичко това говори за нуждата от спешна реформа в сектор сигурност. Службите трябва да започнат да работят ефективно. Националната сигурност не може да остане само като заглавие на една от тях, а да бъде основна задача и приоритет. Време е за спешни и дълбоки реформи. Ще работим заедно с правителството да постигнем истински и бързи резултати. Още през септември ПП-ДБ ще внесем отново законопроектите за подобряване на работата на българските служби за сигурност и освобождаването им от чужди зависимости", пише още Петков. 

С реакции излязоха и други политици от парламентарно и непарламентарно представени партии. "Мутренското правителство на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС ни върна в мутренските години. ... Това, което трябва да се случи, е това правителство да си ходи". Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов във връзка с информацията, че Алексей Петров е застрелян в София. "Държавата я няма!". Това каза пред БНР бившият главен прокурор Иван Гешев във връзка с покушението. Според него това е ясен знак за разпад на държавността. "След като главният прокурор не е сигурен, че няма да го взривят и след като по улиците се убиват хора с пушки, как могат да са сигурни гражданите в малките населени места", добави той. 

„Държавата се връща във времена, когато поръчковите убийства бяха ежедневни в криминалните хроники“, коментира в ефира на bTV бившият вътрешен министър Цветан Цветанов във връзка с убийството на бизнесмена Алексей Петров. Той бе първият министър, който започна разследването "Октопод" срещу бившата барета. „За голямо съжаление това, което днес наблюдаваме, показва, че държавата е загубила възможността да респектира организираната престъпност и да я приведе в известност, за да предотвратява подобни тежки престъпления“, каза още Цветанов. По думите му много неща около делото „Октопод“ са останали неизказани. Той припомни какво се случи с наблюдаващия прокурор по делото след февруари 2013 г. „Започнаха процедури по неговото отстраняване, наказание. Какво се случи с една съдийка, която гледаше делото „Октопод“ – Румяна Ченалова. Знаете какво се случи с нея – излезе от съдебната система. Какво се случи с един от свидетелите, който почина при неясни обстоятелства при едно ПТП? Да припомня, че и много от свидетелите се отказаха“, каза Цветан Цветанов. 

"Отровената атмосфера, бягането от реалността, за да стигнем до такъв тип престъпления". Това каза пред БНР лидерът на АБВ Румен Петков, бивш министър на вътрешните работи, във връзка с убийството. Той изрази опасение, че се завръща периодът от миналото, в който "имаше убийства на неслучайни хора". Румен Петков изтъкна, че активността на Алексей Петров в последните седмици и "идеята, че той ще се върне в ДАНС също е предизвикала разсъждения и реакции".  Покушението беше лаконично от министърът на отбраната Тодор Тагарев. "Не е в сферата на моите компетенции", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ