Коментари и реакции след предложението на Австрия да пусне България и Румъния в т.нар. "въздушен Шенген"

Коментари и реакции след предложението на Австрия да пусне България и Румъния в т.нар. въздушен Шенген

„Отговаряме на критериите“. „Това е подхвърляне на трохи“. „Много сме близо до Шенген“. „Шенген е национален приоритет“. Това бяха коментарите на политиците днес по повод появилата се информация в австрийски медии, че Австрия е готова за разхлабване на ветото срещу влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство, поне за въздушния трафик. 

Според информацията България и Румъния официално няма да станат членки на Шенген, сухопътните граници ще запазят сегашния си статут, но най-вероятно ще бъдат премахнати въздушните граници. Сред условията, които Австрия поставя, са трикратно увеличаване на мисията на Фронтекс в България, засилен граничен контрол между България и Румъния и между Унгария и Румъния, както и приемане на търсещи убежище, по-специално на афганистанци и сирийци, от Румъния и България.

Европейската комисия похвали предложението на Австрия, а от Румъния очакват да чуят и официалната позиция на Нидерландия преди да направят своя план за действие. Ето и подробностите:  

„Има вероятност България да стане част от т.нар. въздушен Шенген, да се отворят въздушните граници. Това е стъпка напред, но ние трябва да бъдем много внимателни, за да не останем с някакъв етикет: „Ето, България вече е в Шенген“, коментира президентът Румен Радев. 

„Преговорите за прием на България в Шенген не са приключили. Мнението на Австрия е стъпка в правилната посока, защото досега тя заемаше категорична позиция“, заяви премиерът Николай Денков пред журналисти след като Виена заяви, че страната ни може да бъде приета в Шенген само за въздушния транспорт, срещу условието ние да приемаме мигранти.

Българският премиер обаче все още не е запознат с мнението на Австрия. „Трябва да разберем по-точно какво имат предвид. Някакви специални условия няма да приемем. Ако става въпрос за спазване на правилата, ние ги спазваме и ще продължим да ги спазваме”, заяви Денков.

Очакваме да се присъединим към Шенгенското пространство изцяло – и сухопътно, и по въздух. Отговаряме на критериите. Това заяви пред журналисти председателят на парламента Росен Желязков, цитиран от БТА.

„Не мисля, че една държава членка може да налага каквито и да е условия, защото това означава, че тя говори от името на всички държави в Европейския съюз, без да има мандат. Не мисля, че която и да е държава има мандат и от Европейската комисия, и от Европейския парламент, и от останалите държави да представя условия, които стоят извън изпълнението на критериите за членство в Шенген“, каза Желязков. 

„Новините за Шенген за нас не са добри, това е подхвърляне на трохи. България е равноправен член на Европейския съюз и не трябва да бъде третирана като второстепенна страна. Изпълнили сме всички изисквания, трябва да бъдем приети пълноправно в Шенген. Това, че ще бъдем приети само по въздух, е временно решение, което може да стане постоянно и завинаги. Българското правителство и мнозинство да не отчитат това, че ни пускат по въздух като голям успех, а да заемат много по-твърда и категорична позиция“, призова лидерът на БСП Корнелия Нинова

Някой да излезе и ясно да отговори на българския народ – има ли поставено към нас изискване при пълноправно членство да приемаме квоти от бежанци от Европа в България, поиска още председателят на БСП. Пусна се този слух, правителството отрича, коментарите на Борисов са двузначни, посочи тя. По думите ѝ, ако това е така, е абсурдно, защото условията за приемане в Шенген са други и България ги е изпълнила.

„Много сме близо до Шенген. Имаме достатъчно аргументи да искаме не само по въздух, но и по суша да имаме ясна формула - дата, час. Трябва да има ясна дата и за приемане по суша. Това е нещото, което най-силно касае нашия транспортен бизнес, икономиката и всичко останало. Затова претенциите, които имат, ние ще ги удовлетворяваме със свършена работа, но много ясно искаме да се знае, какво се желае от България, а то е пълноправно членство“, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Относно исканията да приемем мигранти, Борисов констатира, че това са отделни искания, за които пак ще бъде приложен общоевропейския подход - „докато всичко не е договорено, нищо не е договорено“, каза той

Във връзка с приемането на България в Шенген съпредседателят на ПП Кирил Петков отбеляза, че в момента и Европейската народна партия и либералното семейство работят рамо до рамо в Брюксел, за да се постигне резултатът „въздушен Шенген и точна дата“. „Като има общи национални приоритети, използваме всичките си сили, защото за България - Шенген е национален приоритет и това беше една от причините това правителство да съществува“, добави Кирил Петков. 

„Не е нова идея двуетапното приемане на България в Шенген - първо с въздушни, после със сухопътни граници. Настоявали сме датите да бъдат ясни. Винаги сме искали по-засилен ангажимент на „Фронтекс“ за опазване на общите европейски граници. Според Дъблинския регламент е задължение на България приемането на бежанци от Сирия и Афганистан. Не смятам, че има ново условие, изпълняваме ангажиментите си. Австрия трябва да „продаде" промяната пред обществеността“, каза в ефира на NOVANEWS евродепутатът Андрей Ковачев

По думите му, преди повече от 10 години България е изпълнила критериите за приемане в Шенген. „Натискът от Северна Африка през Средиземно море, затварянето на границите между Австрия и Италия и Австрия и Германия, въвеждането на граничния контрол между членките на Шенген, всичко това е факт. Затова желаем двуетапното присъединяване да бъде обвързано с дати. Хората от нашата дипломация трябва да направят така, че пакетът, който ще се обсъжда до края на годината, да даде яснота за следващите стъпки за Шенген“, коментира той.

Европейската комисия определи като положително развитие предложението на Австрия за отпадане на граничните проверки при пътуване по въздух от България и Румъния.

„Радваме се да видим, че нещата се движат в положителна посока. Разговорите продължават. ЕК е готова да окаже необходимата подкрепа. За ЕК защитата на външните граници е основна задача и ще направим така, че да бъде осигурено необходимото финансиране. Европейската гранична служба "Фронтекс" е готова да повиши подкрепата според нуждите. ЕК е на мнение, че България и Румъния са готови за пълно присъединяване към Шенген от 2011 г. Предприехме няколко мисии в България и Румъния, за да проверим работата на място - две миналата година и една преди месец. Резултатът беше много ясен - работата по границите се извършва, както трябва“, каза на пресконфереция говорител на Европейската комисия. 

Отзиви имаше и в северната ни съседка. Румъния очаква решението на нидерландския парламент за България и тогава ще направи план за бъдещите си действия, заяви премиерът на Румъния Марчел Чолаку, цитиран от Диджи24 и БТА.

„Ние се интересуваме от преговорите, които ще приключат с Нидерландия. Там имаше избори и предстои решение за България. Очакваме това решение, за да видим подхода на Румъния напред. Справедливо е спрямо съседна държава като България да се изчака. Ще говоря и с президента на Румъния, защото той представлява страната в Европейския съвет”, уточни министър-председателят.

Според него исканията на Австрия не са преувеличени и Румъния трябва да укрепи границите си и да навлезе в нов етап на цифровизация. „На първо място е нужна дигитализация. Имаме програма от комисията за границата с Украйна. Имаме пилотен граничен пункт със Сърбия, който работи много добре. В момента на един граничен пункт има четири системи за дигитализация. И четирите не са интегрирани. Необходимо е Румъния да навлезе в етап на дигитализация. Ако не може с добра дума, насила”, каза Чолаку. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 януари до 2 февруари
Дисциплината над всичко
„Да, България“ подаде сигнал до Антикорупционната комисия за назначаването на Владимир Малинов като шеф на „Булгартрансгаз“
Китайска компания за ИИ разтърси пазарите и предизвика съмнения в господството на САЩ в сектора
Швеция конфискува българския кораб заради съмнения за саботаж на подводен кабел?
Асен Василев: Няма заложени „бомби“ в бюджета за 2025 г.
На днешната дата, 27 януари. Рождениците днес
5 риска за репутацията, пред които са изправени изпълнителните директори през 2025 г.