Меморандумът на ПП-ДБ напът да счупи "сглобката". ГЕРБ и БСП заговориха за избори "2 в 1" (Обзор)

Меморандумът на ПП-ДБ напът да счупи сглобката. ГЕРБ и БСП заговориха за избори 2 в 1 (Обзор)

Меморандумът на ПП-ДБ напът да счупи "сглобката". ГЕРБ и БСП заговориха за избори "2 в 1" (Обзор)

Точно две седмици преди ротацията във властта от ПП-ДБ изненадващо излязоха с предложение за  меморандум, в който да бъдат записани основните цели на управлението в следващите 9 месеца. Документът съдържа четири важни точки, свързани с регулаторите, службите за сигурност, съдебната реформа и антикорупционните мерки. Условието е меморандумът да бъде подписан от политическите лидери, от премиера Николай Денков и от вицепремиера и външен министър Мария Габриел и той да стане база на разговорите за ротацията. Тази сутрин Кирил Петков се оплака, че все още няма реакция от ГЕРБ, а впоследствие такава дойде не само от Бойко Борисов, а и от другите политически сили в парламента. 

Борисов определи предложенията като неприемливи и заключи, че предсрочни избори "2 в 1" са логичен завършек на т.нар. "некоалиция". Според лидера на "БСП за България" Корнелия Нинова меморандумът е самопризнание, че "сглобката" съществува единствено, за да разпределя постове и също изрази мнение, че единственият изход от тази ситуация е избори две в едно. Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски определи като абсурдно в някакъв меморандум да има желание за подялба на съдебната власт, антикорупционни агенции, съдебна власт и заяви, че ДПС няма да участва в това. 

Какво предлагат от ПП-ДБ в меморандума?

"Предполагам, че ще го прочетат внимателно, ще го анализират и ще вземат решение. Ние казваме така на ГЕРБ - за да продължим заедно, за да има смисъл, трябва да променяме тези регулатори, от които хората чакат да се случи нещо по-добре. Искаме всички назначения да минат през трудна и прозрачна процедура и никой да няма контрол над тях. Важно е никой политик да не може да вдигне телефона на регулатор и да предопредели решението", обясни в ефира на Нова телевизия съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.

Според него 50 на 50 назначения в регулаторите ще гарантира взаимен контрол с ГЕРБ. Относно регулаторите от ПП предлагат на ГЕРБ да се мине по много прозрачна процедура за всяка номинация с тест за интегритет и проверка за корупция. Петков предлага още двете политически сили да могат да сложат вето на номинацията на другата партия, ако по време на проверките излезе, че въпросната номинация ще накърни репутацията на институцията. 

"Ротацията трябва да бъде огледална. Това не е ултиматум към ГЕРБ, това е нашата начална позиция. Едно трябва да се каже ясно – акад. Денков ще си подаде оставката на 6 март, много се надяваме и ще положим всички усилия следващият премиер на България да се казва Мария Габриел. Ако не се споразумеем по ключови неща, ще предложим на нашите партньори да направим избори 2 в 1, поне да знаем, че няма да харчим парите на хората два пъти и ще намалим срока, в който пак ще влезем в политическа криза", заяви Кирил Петков. 

Понеже имаше обвинения, че девет месеца упражняваме властта заедно с ГЕРБ без коалиционно споразумение, и подготвихме един меморандум от страна на ПП-ДБ, който на практика представлява покана за преговори към нашите фактически коалиционни партньори. Виждам, че всички си съсредоточават вниманието върху кадровите въпроси в този меморандум, но това не е основното. Основното е преди ротацията да седнем на масата на преговорите, без никакви червени линии, и да си изясним политиките оттук нататък, които ще упражняване заедно в следващите най-малко девет месеца или както е казано в меморандума - през всички девет месеца до изтичане на този мандат, коментира Атанас Атанасов от ПП-ДБ.

Това е предложение за преговори и е един вид политическа оферта. Аз смятам, че трябва в една спокойна среда да седнем и двете страни и да започнем преговори за това как ще се упражнява властта след ротацията, добави Атанасов.

Попитан доколко не е червена линия категоричната заявка, че искат Николай Денков да е външен министър, Атанасов каза, че няма червени линии и всичко може да бъде договаряно. Аз, откакто възникна този казус, по някакъв начин, твърдя, че съществуват няколко варианта на конфигурация в правителството, през които би могло и Габриел, и Денков да имат комуникация с нашите партньори навън, отбеляза Атанасов.

Отговорът на политическите партии

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни пред журналисти, че не е получил меморандума на ПП-ДБ. От първите 10 реда, които му прочела Мария Габриел, обаче разбрал, че избори 2 в 1 са логичен завършек на некоалицията.

"Аз не съм получил никакъв меморандум. Един такъв документ трябва да се погледне правно как стои, отговаря ли на Конституцията, на правилата, на правилника на парламента. Ние не сме получили никакъв меморандум. Аз не съм го чел, защото го нямам. Не знам каква е тази незряла политическа практика. Затова подобен подход е незрял. Подобен документ се изготвя от работни комисии и когато е готов отива за подпис. Мария Габриел по телефона ми прочете първите няколко изречения, спрях я, защото нататък не ме интересува. Постът външен министър е единственото министерство, за което ГЕРБ направи компромис, всички останали министри са техни", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Той определи предложенията във въпросния меморандум като неприемливи. "Подобен документ се изготвя от работни комисии, ние го правихме навремето с Реформаторския блок около един месец. В процеса на изготвяне следва да участват представители и на двете страни и когато един такъв документ е готов, отива за подпис. Интересно е, че вие ми говорите за някакъв документ, изпратен някъде, във време, в което те усилено сменят регулатори. Този подход вече не е незрял, този подход е арогантен, този подход е неприемлив, този подход поставя ГЕРБ в невъзможност да подкрепи каквото и да било, заяви Бойко Борисов. 

Кой съгласува смяната на най-важната агенция в държавата – Агенцията за държавен финансов контрол, и тя в кой меморандум е записана, попита лидерът на ГЕРБ. Той постави въпроса още за Дирекцията за национален строителен контрол, за Българската агенция по безопасност на храните и за смяната в Агенция "Митници", за която разбрали вчера.

"В този меморандум от това, което казвате, това е всичко друго, но не принцип. Всичко друго. Да поделим с Кирил Петков държавата на две, да загърбим парламентаризма, да загърбим опозицията, да си разделим за следващите седем години 50 на 50 всичко. В същото време целият Министерски съвет да остане техен, с две трети зам.-министри и с две трети областни управители", коментира Бойко Борисов.  

Относно готовността на ПП-ДБ да се седне на една маса и да се обсъди проекта на меморандум, лидерът на ГЕРБ каза, че това се прави предварително. 

Приех критиката на Борисов и им изпратихме меморандума официално до техния зам.-председател на групата, отделно можем да им го дадем на ръка, обясни съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков след недоволството на Бойко Борисов, че меморандумът е пратен само на Мария Габриел, а не и на групата на ГЕРБ.

"Не става дума за подарък или делкане на регулаторите, а се казва ясно, че страните се отказват от излъчване на кандидати с ярък политически профил. Реално трябва да се откажем от контрола. Малко е неестествено, защото например шефката на КЗК в момента е майка на депутат от ГЕРБ. Ние не искаме това да се случва занапред. Призоваваме и Борисов да има тази смелост - заедно да направим така, че регулаторите да са изпълнени с независими и политически неоцветени хора. А равнопоставеността е като се гарантира, че двете страни имат право на вето и няма да има превес, а взаимно ще се контролираме", обясни съпредседателят на ПП-ДБ.

Кирил Петков се съгласи с Борисов, че трябва да се излъчат отделно екипи с юристи, които да прегледат внимателно меморандума. Този меморандум не е ултиматум, а започване на прозрачен начин, отворена наша позиция към ГЕРБ, за да стигнем до разбирателство, обясни той.

Това е меморандум на позора на "Продължаваме Промяната - Демократична България". Партиите, които щяха да изчегъртват ГЕРБ, арестуваха Борисов и щяха да сменят модела на управление, сега предлагат същия модел и на Борисов - 50 процента от държавата, коментира лидерът на "БСП за България" Корнелия Нинова.

По думите й, меморандумът е самопризнание, че сглобката съществува единствено, за да разпределя постове. "Тези хора се събраха единствено, за да си разпределят държавата и да я овладеят през регулатори и Висш съдебен съвет, ето го доказателството - писмено", посочи Нинова.

Относно регулаторите Нинова коментира, че в регулаторите не трябва да има политически фигури, за да са независими. Тези регулатори контролират цялата икономика и всички обществени отношения, там трябва да има независими и почтени хора, добави Нинова. 

Няма нито ред за политики, за хора, за здравеопазване, коментира тя.

Нинова добави, че меморандумът е много звучен шамар за Бойко Борисов. Ако изобщо ГЕРБ седнат на преговори по този меморандум, означава, че той е "поставил на колене" партията си пред ПП-ДБ. Единственият изход от тази ситуация е избори две в едно, категорична е Нинова. 

Според председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски от меморандума на ПП-ДБ се виждало, че искат да си "делнат" държавата и заяви, че ДПС няма да участва в това.

"Виждам, че някой иска да си делне държавата по един много екзотичен начин. Видяхме, че колегите обичат да се бутат в регулаторите. За мен е абсурдно в някакъв меморандум да има желание за подялба на съдебната власт, антикорупционни агенции, съдебна власт. Това е нечувано за мен. ГЕРБ да си преценяват. Ние сме казали, че не участваме, в това няма нищо за хората, има само "делкане" на служби, "делкане" на прокуратура, "делкане" на съд, "делкане" на антикорупционна агенция. Ние ще се противопоставим с това, че няма да подкрепим това делкане, съгласно Конституцията, където има блокираща квота 160 гласа", коментира председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски меморандума на ПП-ДБ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ