Новият живот на софийските Хали: Тук ще се пазарува, учи, пее и танцува

Новият живот на софийските Хали: Тук ще се пазарува, учи, пее и танцува

Новият живот на софийските Хали: Тук ще се пазарува, учи, пее и танцува

Отново на пазар в софийските Хали! След близо една година мащабни дейности по реконструкция и реставрация, от днес емблематичният „покрит пазар“, проектиран през 1906 г., от арх. Наум Торбов отвори врати за първите си посетители.

Възстановената историческа сграда беше официално открита с ръчно задвижване на махалото на 110-годишния часовник, който пак ще отброява със звук часовете от деня.

Балерина задвижи махалото на часовника в присъствието на Иван Чернев, главен изпълнителен директор на Kaufland България и Петя Владимирова, директор „Централни отдели“ и член на УС

Инвестицията на новия собственик на сградата – Kaufland България, надхвърля 50 млн. лв., като дейностите по възстановяване на оригиналните ѝ вид и функции – включително освобождаването на пълния обем на търговската зала, както е бил замислен според оригиналния проект, възлизат на 15 млн. лв.

Какво се случва зад стените на Халите през годината на възстановяването им?

Реставрирана е характерната метална конструкция, отлята в леярните на Густав Айфел в началото на 20. век

Пространствата на първо и второ ниво са възстановени в автентичния си вид, с внимание и акцентиране върху всички архитектурни и културни елементи.

Възстановена е и терасата на второ ниво, която в този вид добавя още простор и едновременно с това е уютна зона за отдих с кафетерия и щандове за кулинарни специалитети.

В естествения център на първо ниво е претворена една от мечтите на арх. Торбов – фонтан от зелен мрамор, изработен така, както е проектиран от него, по неговите скици.

Сутеренът е преобразен в зона за история, археология, култура и изкуства.

Паралелно с това е извършена реставрация и почистване на фасадите и е ремонтирана часовниковата кула, дори е възроден неговия звън на всеки час.

 „Искам да изкажа своите големи благодарности към компанията за спазеното обещание – за това, че успя да възстанови тази прекрасна сграда в нейния пълен блясък. Избрахте по-дългия и по-скъп път, но го направихте отговорно и това е един великолепен пример какво отношение трябва да имаме всички ние към града ни. Мога да си пожелая и други знакови сгради да имат същите добри собственици и да бъдат възстановени по този начин“, сподели кметът на Столична община Васил Терзиев при официалното откриване.

Най-голямата верига хипермаркети у нас придоби сградата от предишните ѝ частни собственици през 2022 г. с ясната заявка да възстанови оригиналните ѝ вид и функции и да я направи достъпна за софиянци и гостите на града. С откриването ѝ ангажиментът е изцяло спазен, като към него е добавено разработването на сцена за култура, изкуства и образователни проекти и поддържане на ежемесечен културен календар със събития.

Пазаруване с преживяване

Поглед от терасата на второ ниво към основната търговска част, ширеща се под нея разкрива гледка към изискана реализация на идеята на арх. Торбов за покрит пазар. Централната алея, в средата на която е шадраванът е като малка градска улица, по която спретнато са подредени специално подбрани щандове, естествено вписани в спецификата на сградата. Емблематичната метална конструкция е в оригиналния си вид, колоните са свободно стоящи, а обзавеждането е стилистично и цветово съобразено.

Около фонтана е оформен своеобразен площад с пейки, всички детайли на търговското пространство се вписват в уникалността на сградата. Щандовете и мебелите са изработени от дърво и и други естествени материали.

В дъното на улицата е най-дългият щанд на веригата за печива, колбаси, сирена и дори риба на лед, така, както се е продавала в Халите при отварянето им в началото на миналия век

Стоките от български производители и доставчици са акцент в асортимента на Централни хали, като в търговската зона могат да бъдат намерени над 14 000 продукта от всички стокови групи, близо 90% от които са от български доставчици. 45 са българските производители на плодове и зеленчуци, които ще предлагат продукцията си в Централни хали целогодишно, а общо над 170 ще са българските доставчици на месо и колбаси, риба, хляб и млечни продукти.

Оживялата история

За изпълнението на отделните елементи по проекта Kaufland България привлича широк кръг от доказани експерти в отделните области – архитекти, археолози, историци, реставратори, културолози. Ключови консултанти на проекта са специалистите от Регионален исторически музей – София. В памет на автора на проекта, от компанията се обръщат към един от най-известните български скулптори Георги Чапкънов, който създава барелеф на арх. Наум Торбов, разположен до централния вход на сградата.

Резултатът е повече от впечатляващ, особено в сутерена, където е побрана цялата история на Сердика. Редовните посетители на Халите отпреди обновяването помнят това място като почти невидима зона с неясен мулти търговски профил. Сумрачната атмосфера е заменена от широки пространства под греещи арки, с малки „улички“, водещи или до най-голямата детска книжарница с оригинален кът за почивка и забавления, или пък до едни от знаковите елементи на старата римска крепост, върху която живее днешна София. Специален интерактивен кът дава възможност и деца, и възрастни да опознаят с виртуална разходка както историята на самата сграда, така и историята на централната градска част на София, напластявана през различни епохи.

Но освен уроци по история и археология, това е и място, което ще бъде обживяно от музика, танци, изкуство и още много полезни и приятни изживявания. Непременно обърнете внимание на месечния календар със събития, който ви посреща на входа на сутерена – джаз концерти, кулинарни курсове, дегустации под наставленията на експерти са само част от програмата, която започва през юни.

И занапред актуалната информация за случващото се Централни хали ще може да се следи на www.sofia-hali.bg и в социалните мрежи

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ