Бюджетът на Държавното обществено осигуряване приет на първо четене

Бюджетът на Държавното обществено осигуряване приет на първо четене

Със 118 гласа "за", 34 "против" и 64 "въздържали се" парламентът одобри на първо четене бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2023 г. 

В него се предвижда минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители да се запази на 710 лв. от 1 януари 2023 г. и да се увеличи на 780 лв. от 1 август 2023 г., а максималният осигурителен доход за всички осигурени лица да се запази в размер на 3400 лв.

От 1 юли 2023 г. пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2022 г., се осъвременяват с 12% по т. нар. швейцарско правило, а минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст също се увеличава с 12% от 467 лв. на 523,04 лв. 

Средният размер на пенсията на един пенсионер през 2023 г. се предвижда да е 788,10 лв., а средномесечният брой пенсионери – 2 026 300.

Увеличава се размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) от 710 лв. на 780 лв., считано от 1 януари 2023 г.

Ръст ще претърпи и максималният месечен размер на гарантираните вземания, изплащани от фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите", който се повишава от 1775 лв. на 1950 лв.

Запазва се минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 18,00 лв. и максималният дневен размер – 85,71 лв.

Размерът на еднократната помощ при смърт на осигурено лице ще остане 540 лв.

Запазва се и периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане – 410 дни. 

"Предложеният проект представя реалистична рамка за финансиране на държавното обществено осигуряване през 2023 г., която не внася допълнителни рискове и елементи на несигурност пред дългосрочните и средносрочни фискални перспективи на страната. Проектът на бюджета на ДОО е направен с мисъл за хората и е съобразен с финансовите възможности на държавата, отбеляза министърът и призова народните представители да го подкрепят", коментира министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. 

"Ние сме против да се обвързват социални плащания с минималната работна заплата, защото това може да доведе до това МРЗ да не може да нараства с темповете, с които трябва. В бюджета на ДОО не се залагат средствата за НОИ. Заплатата във ведомството е около 1000 лв.", каза Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. Тя обяви, че между първо и второ четене от ГЕРБ-СДС ще предложат увеличение на заплатите на работещите в НОИ. 

"Ще подкрепим законопроекта, защото той продължава политиките, заложени в бюджет 2022 г.", каза Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ.

Георги Георгиев от "Възраждане" определи бюджета като "неадекватен". Той коментира, че "явно управляващото мнозинство вече ще предлага едно голямо "няма нищо". Той посочи, че парламентарната му група ще се въздържи при гласуването и ще направи предложения между първо и второ четене. 

"При приходите единственото, което прави впечатление, е увеличената минимална работна заплата, но останалите неща не са социални, а при разходните параметри от БСП не виждат значителни промени. Между първо и второ четене ще внесем нашите предложения. Ще посочим откъде ще бъдат финансирани нашите политики", каза Георги Гьоков от БСП.

"Призовавам да помислим преди да гласуваме, като говорим за най-уязвимите хора. ДПС на първо четене ще се въздържим като си запазваме правото между първо и второ четене да внесем нашите предложения", каза Севим Али от ДПС. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ