Правителството сменя главния секретар на МВР, механизъм ще координира службите и прокуратурата

Правителството сменя главния секретар на МВР, механизъм ще координира службите и прокуратурата

Правителството сменя главния секретар на МВР, механизъм ще координира службите и прокуратурата

Вътрешният министър ще изготви доклад за смяна на главния секретар на МВР. Това заяви премиерът Николай Денков след срещата с представителите на службите в петък. "Част от дискусията днес показа, че има и вътрешен проблем в МВР. Има няколко групи факти, които сочат, че има проблем с организацията във ведомството. Те са свързани с дейността на главния секретар. На практика министърът не работи с него, защото му няма доверие и смята, че има проблеми, които са възникнали преди в длъжност да встъпи този екип на МВР. Неслучайно, на срещи, които сме имали досега, ако не присъства министърът, идва заместник-главния секретар", каза Денков. И добави, че по всички тези причини е помолил Калин Стоянов (б.р. министърът на вътрешните работи) "да не търпи повече тази ситуация" и да изготви доклад с искане за смяна на Петър Тодоров и въпросният доклад да бъде внесен в МС, гласуван в сряда и изпратен към Президентството.  

Има примери за лошата работа на Тодоров и те ще бъдат включени в доклада за смяната му, обясниха Денков и Стоянов. Не е обсъждана смяна на шефовете на специални служби, това е тема на други институции, заяви още Николай Денков. Петър Тодоров беше назначен за главен секретар по време на служебното правителство на Гълъб Донев. На този факт специално обърнаха внимание вчера от "Продължаваме промяната" в позицията си, с която настояват за промяна в службите и подчертаха, че ще работят за нея до постигането ѝ. "Напомняме, че все още главният секретар на МВР и шефът на ДАНС са назначения на служебното правителство и с подписа на президента Радев. От ПП сме категорични, че промяна в службите е наложителна и ще работим, докато не я постигнем", гласи разпространената вчера позиция.

Освен това МВР ще разшири споразумението си с прокуратурата за координационен механизъм с тежките престъпления срещу личността и корупцията. МВР, службите и прокуратурата трябва да ускорят обмена на информация, посочи премиерът и призова да се създаде и координационен механизъм за обмен на информация.

Алексей Петров няма нищо общо със съставянето на правителството и името му дори не е било споменавано в разговорите с ГЕРБ, каза още Денков. Премиерът бе категоричен, че никога не е виждал Петров извън общи срещи, на които той е участвал като представител на Съюза за стопанска инициатива. Същото потвърди и вицепремиерът Мария Габриел. Премирът категорично отрече името на Алексей Петров да е /ило спрягано за какъвто и да е пост в ДАНС и нарече това спекулации, които се мултиплицират през последните дни. “Той няма нищо общо със сформирането на това правителство, със законодателната програма. Това са спекулации, които се опитват да създадат негативен имидж. Не съм го виждал и не съм говорил лично с него. Никога името му не е споменавано при разговорите ни с ГЕРБ", уточни премиерът.

Според анализа на правителството убийството на Алексей Петров не е свързано с други знакови убийства. Анализират се обаче действията му в ДАНС, бизнеса, връзка с престъпления. Денков обаче подчерта, че Алексей Петров явно се e чувствал в безопасност, защото дори охранителите му не били професионалисти.

"По отношение на убийството на Алексей Петров има различни линии във връзка с позициите му в ДАНС, бизнес интереси. Изследват се различни мотиви. Включително и отмъщение. Той е ходил без охрана на различни места, не се и чувствал застрашен. Работи се по конкретни следи, които не могат да бъдат представени публично", обясниха участниците в бирифинга.

На съвета при Денков били набелязани и мерки за профилактика на престъпници, така че да знаят, че са следени и да не извършват престъпления.

Министър Стоянов да влезе във връзка с прокуратурата, така че в това споразумение да влязат освен наркотрафика, и борбата с корупцията е една от предстоящите му задачи, очертани по време на днешното съвещание при премиера. Трябва да се включат и антикорупционната комисия и ДАНС. "Ще се направи преглед на всички сигнали, които биха възпрепятстване на разкливането на престъпления, т.н. чадъри. Активизираме в пълен обем: работата на службите на предварителна информация за такива тежки престъпления. За да има превантивна дейност, за да не се стигне до самото престъпление. Работа с хората, които работят със средата на сигурност. Към момента не можем да говорим за гангстерска война или завръщане на мутренските години$, заяви вътрешният министър Калин Стоянов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ