Претенции за пари забавяли изграждането на "Хемус"

Претенции за пари забавяли изграждането на  Хемус

Претенции за пари забавяли изграждането на "Хемус"

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков даде началото на проверки, които Институтът по пътища и мостове започна днес по републикански пътища в страната и участъци от магистрали, чиито гаранционни срокове изтичат. Ще се проверяват равността и качеството на използвания материал, като до края на септември се предвижда да бъдат извършени проверки на 13 участъка. Първата днес бе на участъка на автомагистрала Хемус от Ябланица до пътен възел "Боаза", предава БНР

"Това е първата част от проверката. Предстоят допълнителни проверки на пет мостови съоръжения, за които също изтичат гаранционните срокове. Също и за десет пътни участъка, на които ще бъдат взети сондажни ядки, за да се установи има ли проблеми в качеството на тези обекти", обясни Цеков. 

По думите му, в момента магистрала "Хемус" се строи с недостатъчни темпове поради претенции от страна на изпълнителите за индексации на парите за строежа. Работна група извършва правен анализ на договорите с изпълнителите, назначена е финансова инспекция на въпросните договори за строителството на магистралата. 

"За съжаление, АМ "Хемус" е заложник на, първо, порочни възлагания, извършени през 2018-2019 г., абсолютно в нарушение на закона за обществените поръчки, но още по-порочни превъзлагания и на бездействия на няколко поредни правителства. Към настоящия момент се работи с недостатъчни темпове поради претенции от страна на реалните изпълнители за недостатъчност на средствата", обясни министърът на регионалното развитие и благоустройството. 

За проверките ще се използва лазерен профилограф, собственост на Института по пътища и мостове. Апаратурата измерва неравностите на повърхностния слой на пътната настилка съгласно международен индекс и отчита стойностите в реално време.

Андрей Цеков добави, че с предвидените промени за отстъпки при тол таксите на база изминато разстояние се очаква постъпленията в рамките на тази година да бъдат около 40 милиона по-малко от заложените на база тол таксите, които са в сила от 1 юли.

"До настоящия проект за тарифа се стигна след работна група с браншовите организации на превозвачите. Това, което сме предложили в момента, е пуснато на обществено обсъждане. Изпратили сме съгласувателно писмо до Европейската комисия да се произнесе доколко тези изменения биха били в съответствие с принципите на директивата. Тол системата е въведена вече от три години. Всяка година в бюджета се залагат прогнози, базирани на реален анализ на трафика, които са за събираемост 460-480 милиона лева от тол такси. Реално се събират по-малко от половината", добави регионалният министър. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ