Русия е поискала неустойка от България след спрените плащания към „Газпром“
Русия е поискала неустойки от България заради спрените плащания към „Газпром. Това обяви пред БНТ служебният енергиен министър Росен Христов. По думите му размерът на иска на Москва е конфиденциален.
Русия спря доставките на природен газ за България в края на април миналата година. Мотивът - страната ни не е платила синьото гориво в рубли.
„Върви кореспонденция, тоест бяха предявени претенции от руската страна за определени суми, има отговор от наша страна. Не искам да коментирам сумите, тъй като е конфиденциално. Те искат да им платим нещо, което смятат, че им дължим“, коментира Христов
Той каза, че се предприемат всички стъпки, за да се защитят българските интереси.
Коментирайки обвиненията срещу бившия енергиен министър Александър Николов, Христов заяви, че е дал показания миналата година.
„Не искам да се намесвам в обвиненията, да ги интерпретирам и да изказвам предположения за виновност. Съдебната система трябва да си свърши работата. Дал съм показания, цялата поискана информация от министерството и „Булгаргаз“ е предоставена. Вярвам, че е обработена и обвиненията са повдигнати на база факти“, каза той.
Христов каза, че е предадена доста информация на службите и вероятно те са имали нужда от повече време, за да ги обработят.
„Тезата, че обвиненията са повдигнати едва ли не заради спирането на договора с „Газпром“ са абсолютно необосновани. Решението да спрем плащането си е изцяло на бившето правителство. Други европейски държави са продължили да плащат по същата схема, така че не е вярно да се говори, че спазваме някакъв санкционен режим“, коментира той.
„Като говорим за „Газпром“, на всички вече е ясно, че ние не спряхме да купуваме руски газ. Всичкият газ, купуван от април до август-септември, е купуван, без да се изискват сертификати за произход - тоест голяма част от него си е доказано с руски произход, тоест продължаваме да купуваме руски газ, но го правим през търговци на по-висока цена. За мен това е в ущърб на потребителите", добави Христов.
По думите му в момента България купува природен газ чрез открити тръжни процедури, като за всяка покупка се изисква сертификат за произход, който гарантира, че газът не е руски.
Той е категоричен, че темата за „молекулите на газа“ и дали част от руските не стигат до България е толкова важна, а на първо място е това, че български средства не отиват за финансиране на войната в Украйна.
Христов каза, че в момента се сключват договори и със същите търговци, с които се е работило миналата година, но сега те дават по-големи отстъпки, тъй като процедурата е прозрачна.
Енергийният министър определи като „неверни твърденията“, че България е купувала най-евтиния газ през лятото и че данни от Евростат и доклади на ЕК за няколко европейски държави са доказателство за това.
По думите на Христов газът за 2023 година е осигурен и цената ще бъде изгодна.
„Имаме оферти от няколко мащабни доставчика по месеци, мисля че сме осигурили всички количества на една конкурентна цена. В близките дни обявяваме дългосрочни търгове за доставки на втечнен газ на база на договора с Турция за осигурените слотове там, където очаквам още по-добро условия“, добави той.
„Трябва да решим какъв газ ще тече там. Ще преговаряме с всички световни компании и производители, вече има интереси от BP, „Шиниър“, Близкия изток - Катар и Египет също проявяват интерес“, каза още Христов.
Той обясни, че България става сериозен фактор за доставки на втечнен газ за цялата Югоизточна Европа, тъй като страната може да подпомага доставката на втечнен газ в целия регион.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.