Делото "Чекмеджегейт" прекратено за втори път

Общество

За втори път Софийската градска прокуратура прекрати разследването за разпространените преди три години снимки с пачки и кюлчета, за които се твърдеше че са направени в дома на бившия премиер Бойко Борисов. За това съобщи прокуратурата на сайта си, цитирана от БНР.

Първият път разследването беше прекратено през май тази година, но постановлението за това беше отменено от Софийската апелативна прокуратура, която даде на Градската указания за извършването на допълнителни действия по разследването. И тези указания са изпълнени в цялост и коректно, уточняват от държавното обвинение, но данни за престъпление, извършено от Борисов, не е установено.

Следва подробно изброяване на извършените процесуално-следствени действия - седем компютърно-технически експертизи на 16 снимки и един видеоматериал, допълнителна разширена комплексна компютърно-техническа, както и лицево -идентификационна.

Изводът – не е възможно да се установи категорично дали снимките и видеоматериалът отразяват обективната действителност, защото файловете не са оригиналните. Нещо повече, събрани са доказателства, че снимките са подправени, според изводите от новото разслезване. Ниското качество на видеофала и приложена компресия пък не са позволили идентифициране на заснетото отражение на лицето, което прави записа. Разследващите са търсили съдействие от няколко европейски държави, но не са успели да получат потвърждение, че заснетите на снимките банкноти в евро и жълти предмети, наподобяващи златни кюлчета, са се намирали наистина на шкафчето в спалнята на експремиера. 

Самият той в качеството си на на свидетел е декларирал, че никога не е държал пари, златни кюлчета и други ценни вещи в нощно шкафче, че не знае кой и кога е направил снимките и видеозапис, а репликата му "че снимките може да са направени от една "прекрасна госпожа" били шега. Повторното прекратяване на разследването подлежи на проверка от Софийската апелативна прокуратура.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Времето: Слънчева сутрин, но на места следобед ще превали
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Как да разграничите полезните провали от останалите?
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
NBC: ЦРУ вербува шпиони с алкохол, риболовни принадлежности, виагра и лекарства срещу косопад
Български учени ще правят ток от сероводород в Черно море
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта