Тежки преговори без ясен финал между управляващите и протестиращите миньори (допълнена)

Тежки преговори без ясен финал между управляващите и протестиращите миньори (допълнена)

Тежки преговори без ясен финал между управляващите и протестиращите миньори (допълнена)

Шести час продължава вече извънредна среща на протестиращите миньори и енергетици с властта. Малко след 11.00 днес  в сградата на парламента се събраха премиерът Николай Денков, министърът на енергетиката Румен Радев, протестиращи, синдикати и лидери на политическите партии, за да обсъдят списъка с шест основни искания на протестиращите и конкретни стъпки за енергийния преход във въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил.

Първоначално форматът предвиждаше в нея да участват само представители на партии от управляващото мнозинство, но впоследствие бяха допуснати и техни колеги от опозиционните формации. Така, в срещата се включиха и представители на парламентарните групи на „Възраждане“ и ИТН.

В това време блокадите на основни пътища в страната продължиха за пети пореден ден. А преговарящите от страна на недоволните миньори и енергетици пристъпиха към масата за преговори с недоверие и песимизъм  

„Няма оптимизъм в нашите редици. Думичката е недоверие. Ако тези хора имат акъл в главата си, ще постъпят така, както повалява българският национален интерес. А той е - да имаме ток”, заяви Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа”.

„Ние, освен тези централи и АЕЦ-а, друга базова мощност нямаме. Ако спрем, както пише, до 2030 г. тези централи, това означава, че дотогава трябва да спрем и да гледаме телевизия вечер”, отбеляза Любомир Спасов от ТЕЦ „Бобов дол”.

„Искаме да се срещнем с парламентарно представените партии и тези, които взимат решенията. Премиерът не взема решенията, решенията ги взимат други”, заяви друг протестиращ.

„Готови сме да защитим енергетиката, готови сме да защитим националната сигурност”, декларира още един участник в срещата преди да влезе в НС.

Трудни разговори при закрити врати

Част от дошлите за участие в срещата енергетици не бяха допуснати в началото в сградата на парламента, но по-късно бяха поканени да се присъедиянат. Журналистите също се оказаха под забрана, но по-късно им бе дадена възможност поне да влязат в сградата, пред вратите на залата, където започнаха преговорите. Какво се случва вътре в нея до някое време беше ясно единствено от излъчване в реално време от Facebook профила на депутата от ПП Искрен Митев.

В даден момент обаче и прякото излъчване беше спряно по настояване на депутата от ДПС Делян Пеевски, с мотив, че разговорът не бива да се превръща "в шоу".

Разговорите започнаха напрегнато като още в началото им премиерът Николай Денков даде да се разбере, че не е готов на сериозни отстъпки, особено по отношение на едно от основните искания да се изтеглят за ново преработване изпратените вече в Брюксел териториални планове. „Част от проблема е, че някои от исканията, които поставяте досега, няма как да бъдат изпълнени. И аз ще използвам това, че вече бяха поставени някои от тях, за да го кажа пределно ясно - 30 септември беше абсолютно последният срок да бъдат изпратени.

Те трябваше да бъдат допълнени преди повече от година. Бяха отлагани непрекъснато. И ако ние не бяхме ги изпратили на 30 септември, този разговор нямаше да има смисъл да се състои, защото това означаваше, че средствата изчезват и ние нямаше за има за какво да ги говорим", заяви той.

"Дори вече и на необразованите хора, които не са чували за енергетика, е ясно какво е написано вътре. Ясно е, че мини и централи няма да има.“, реагираха от преговарящата група. „ Така че - първото и най-важно нещо според нас е тези териториални планове да вземете решение да бъдат изтеглени, има достатъчно време.  Три месеца да бъдат преработени - прозрачно, пред всички ни", настояха те.

Опозицията пък видя възможност да се припознае в недоволството на енергетиците от страната.

От БСП определиха срещата между управляващите и протестиращите миньори като „пълен провал“ и „фарс на сглобката, който е унизителен за хората“, в позиция до медиите.

Партията бе единствената, която не изпрати свои представители на срещата. „Целта на организаторите ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС не е решаване на проблемите на хората, а имитация на разговори, сваляне на напрежението и смачкване на протеста. Както излъгаха работниците преди две седмици пред МС и ги отпратиха, така ги лъжат и днес.“, пише още в позицията на БСП.  В нея, като единствено работещо решение се посочва „Народното събрание да възложи на правителството изтегляне на подадения в Брюксел план и осигуряване на месец отсрочка за спокойни и нормални разговори.“ От БСП смятат също, че Министерският съвет трябва да бъде задължен да одобри нови териториални планове за справедлив енергиен преход във въглищните райони след съгласуване със социалните партньори.

От ИТН пък побързаха да дадат изобличаващ брифинг в кратка почивка по време на срещата.

„Икономическа полиция е проверявала двама от синдикалните лидери на протеста на миньорите и енергетиците“, съобщи председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов.

И обобщи, че „има тотално разминаване между исканията на протестиращите и правителството“.

Според неофициални източници и непотвърдена официално информация след 16.00 ч. преговорите са на пауза, а работна група се опитва да търси конкретни възможни решения от днешната среща като не е изключено да бъде съставен и някакъв тип документ за споразумение.  

Отново припомняме шестте основни искания на протестиращите миньори и енергетици:

  1. Осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи, като критична инфраструктура на енергийната система за страната.
  2. Незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023 г.
  3. Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на РБ до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори.
  4. Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., до достигане на средноевропейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност.
  5. Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в ТП на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.
  6. Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони.

Междувременно, към 17.15 ч. изтече чернова на проектоспоразумение от 8 точки. Сред тях са отлагане на либерализацията на цените на тока за битови потребители до 1 януари, 2026 година, поемане на ангажимент от Министерски съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023 г. чрез преговори с ЕК за недопускане в дългосрочен план на прекратяване на функционирането и/или ограничаване на производствения капацитет на топлоцентралите от групата на БЕХ, изработване на проект на енергийна стратегия на страната до 2030 г. с хоризонт 2050 г. с участие на социалните партньори, предприемане на необходимите действия за изготвяне на проект на Закон за енергийния преход и др. Всички точки са с конкретни срокове до края на тази година.

"Ако тези точки не бъдат изпълнени, с изключение на тези, които противоречат на европейски регламенти, ще си подам оставката", декларира премиерът Николай Денков в излъчено на живо видео от срещата с протестиращи миньори в профила на депутата от "Възраждане" Цончо Ганев във "Фейсбук".

След тази заявка преговарящите излязоха в почивка, за да може синдикалните организации да разпространят до членовете си проекта на споразумение с правителството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ