България е в центъра на регион с много предизвикателства

България е в центъра на регион с много предизвикателства

Енергийната сигурност не означава само премахване на зависимостта от вноса. Една икономика с диверсифицирани източници на първична енергия ще е в състояние да преодолява смущенията предизвикани от шоковите цени на световните пазари. Това заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов.

Според него, България се намира в центъра на един от регионите в света с най-много предизвикателства по отношение на енергетиката. „Регионът на Централна и Източна Европа се характеризира с много висока зависимост от вноса на петрол и газ и фрагментирани пазари, като потоците на преносните системи са предимно в посока Изток-Запад, а капацитетите в посока Север-Юг са недостатъчни", отбеляза заместник-министър Николов, цитиран от БГНЕС.

Той припомни още веднъж уязвимостта на нашия регион по отношение на доставките на природен газ, което се видя по време на газовата криза от януари 2009.

„Важен критерий, който гарантира сигурността на доставките е възможността на енергийната инфраструктура и нейният капацитет да се справи с временните прекъсвания по веригата на доставките", заяви заместник-министър Николов.

„Желаем да поощрим енергийното сътрудничество, за да постигнем осезаеми резултати за повишаването на енергийната сигурност. В тази насока работим активно при изпълнение на инфраструктурни проекти, които са от стратегическо значение на само за отделна държава, а за всички страни от нашия регион", добави той.

Междусистемните връзки Север-Юг са едни от приоритетните в пакета Енергийна инфраструктура, предложен от Европейската комисия. „Целта на тези междусистемни връзки е засилване на регионалното сътрудничество в Централна и Източна Европа в областите на развитие и интеграция на енергийните мрежи диверсификация на трасетата и източниците с оглед повишаване на сигурността на доставките и пазарното развитие", отбеляза заместник-министър Николов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ