Евакуират варненски села заради преливащ язовир

Евакуират варненски села заради преливащ язовир

Започна евакуация на над 600 души от три варненски села заради преливане на яз. "Цонево", съобщи пресцентърът на МВР. Хората от селата Величково, Гроздьово и Дъбравино ще бъдат изведени от тях и настанени в две училища в град Дългопол. Язовирът е третия по големина в България, над него минава пътна и жп. естакада.

Има и риск от образуване на приливна вълна от язовир Камчия към язовир Цонево в следствие на обилните валежи в Североизточна България и рязкото повишаване на нивото на реките в областта, предупреждават още от МВР Застрашени са населените места по поречието на река Луда Камчия, основно в общините Аврен и Дългопол.

Екипи от пожарникари и спасители продължат да наблюдават критичните участъци и водните нива на реките и хидротехническите съоръжения в района. Полицейските служители са поели сигурността в евакуираните населени места.

Премиерът Бойко Борисов е разпоредил към Варна да отпътуват министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, както и началникът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов.

Към момента не се налага евакуация на жителите от селата Долен чифлик, Горен чифлик, Пчелник и Старо Оряхово. Хората от тези населените места обаче са предупредени, че при нужда ще бъдат транспортирани до безопасно място.

Приканват се всички жители на засегнатите от наводненията населени места да спазват стриктно указанията на служителите на вътрешното министерство и правилата за безопасно поведение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството