Спецсъдилищата ще заработят от догодина, решиха депутатите

Спецсъдилищата ще заработят от догодина, решиха депутатите

Депутатите отложиха старта на специализираните съдилища за 1 януари 2012 г. С 82 гласа „за“ депутатите приеха на първо четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс, който предвижда мярката, предаде БНР.

Според записаното досега в закона специализираните структури трябваше да започнат работа на 12 август.

Най-сериозни критики понесе предложението на ГЕРБ стартът на специализираните съдилища и прокуратура да бъде отложен за догодина. Един от вносителите от ГЕРБ Ивана Колева мотивира предложението с думите „Констатираме една материална и кадрова неподготвеност на съдебната система да започне ефективна работа в специализираните съдилища и прокуратури, така че, смятам, че е по-добре своевременно да отложим старта на работата на тези съдилища“.

От БСП разкритикуваха причините на ГЕРБ за това предложение.

„Специализираният съд си остава една фикция. Няма назначени магистрати, които да правораздават. Никой квалифициран магистрат не иска да свърже биографията си с този извънреден съд, защото натискът върху тази структура от страна на изпълнителната власт ще бъде колосален“, заяви депутатът от левицата Мая Манолова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Канцлерът Мерц очаква САЩ да освободят германското подразделение на „Роснефт“ от санкции
Ще плащаме ли „такса водомер”, без дори да ползваме вода?
Бързото ранно разпространение на птичи грип в Европа поражда опасения от нова криза
Гърция предоставя на концесии за природен газ четири блока край Пелопонес и Крит
Продажбата на активи на „Лукойл" ще става след решение на МС при одобрение от ДАНС
Anthropic и Google Cloud сключват мащабна сделка за AI чипове
Лидерите на страните от ЕС са направили първа крачка към използване на замразени руски активи в полза на Украйна
Културни кодове: Кандидатстването за работа стана твърде скъпо начинание