Финландия твърда – няма да промени решението си за Шенген преди 2012 г.

Финландия твърда – няма да промени решението си за Шенген преди 2012 г.

Финландия няма да преразгледа решението си за присъединяването на България и Румъния към Шенген по-рано от началото на следващата година. Това заяви за БНР Лаура Или-Вакури, генерален директор на отдел "Международна дейност" към финландското министерство на вътрешните работи.

„Преди да се вземе решението за присъединяване, искаме да видим, че наистина сте осъществили допълнителен напредък в областите, които вече споменах - борбата с корупцията и реформата в съдебната система. За да се повери на някого наблюдение върху правила, трябва да сме сигурни, че самият той ги спазва. Ако имате корупция в страната, това веднага поставя под въпрос как ще държите за спазването на правилата. Има случаи на корупция, които дори не са стигнали до съда”, аргументира решението на страната си Или-Вакури.

На въпрос защо Финландия не се съгласи на компромиса, предложен от Франция и Германия за приемане на България и Румъния в Шенген на два етапа, Лаура Или-Вакури заяви: „Мисля, че нещата трябва да бъдат такива, че страните да са готови да се присъединят към Шенген изцяло. Не харесваме идеята да се прилагат хитрости по въпроса”.

По време на срещата на вътрешните министри от страните на ЕС, вчера бе отложено решението за приемането на България и Румъния в Шенгенската зона. На срещата бе предложено поетапно приемане на София и Букурещ, но то не беше прието заради отказа на Холандия и Финландия. По регламент членството в Шенген изисква абсолютно единодушие и дори само една страна-членка да е против, то не може да бъде прието. Останалите 25 държави се обявиха за отваряне на въздушното пространство през октомври и на сухупътните граници през следващата година.

След срещата полският министър на вътрешните работи Йежи Милер заяви, че Европейският съюз не изпълнил едно обещание към България и Румъния.

"От април, откогато има констатации, че България и Румъния са изпълнили всички технически изисквания, двете държави реално вече пазят външната граница. Излиза, че ние може да използваме техните усилия, но не искаме да ги пуснем в семейството", обясни разочарованието си Милер.

Полша е ротационен председател на ЕС и страната, която най-яростно се бореше за приемането на София и Букурещ в Шенген.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ