Великобритания преувеличава опасността от българските имигранти

Великобритания преувеличава опасността от българските имигранти

С отмяната на ограниченията за работа за българи и румънци, която ще влезе в сила в края на годината, дебатът във Великобритания, фокусиран върху новите имигранти, се задълбочава, предаде EU Observer.

В неделя министърът на регионалното развитие Ерик Пикълс заяви, че сънародниците ни „ще причинят проблеми” на местния имотен пазар. Според статистиката през 2010 г. на Острова е имало 57 000 българи и 79 000 румънци.

Българският посланик в страната Константин Димитров обаче побърза да опровергае опасенията, че Обединеното кралство ще бъде наводнено от български гастарбайтери през 2014 г. „Всички спекулации за евентуални вълни от български имигранти изглеждат прекалено преувеличени по политически причини, което е напълно неприемливо”, заяви Димитров пред в. „Труд”.

Лондон наложи рестрикции срещу работниците от България и Румъния след приемането им в ЕС през 2007 г. Сред тях са задължителната карта, която принуждава работодателите да кандидатстват за документи за разрешение на труда от името на работника. Заобикалянето на това изискване се наказва със солени глоби.

Други ограничения се фокусират върху възрастта. Българите и румънците, които започнат работа в производството например, могат да бъдат само на възраст между 18 и 30 години. Студентите пък имат право да работят само 20 часа седмично.

Димитров отбеляза, че българските граждани, които търсят начин легално да упражняват професиите си във Великобритания, рядко се сблъскват с проблеми. „Не трябва да очакваме, че вдигането на рестрикциите ще доведе до рязко увеличаване на броя на българските мигранти”, заяви той.

Официалната статистика също показва, че в британския трудов пазар са влезли относително малко българи и румънци. През 2010 г. около 17 000 са извършвали сезонна селскостопанска работа, а по-малко от 800 българи и 1800 румънци са получили разрешителни за работа в страната. Това не се е отразило особено на условията за работа на самите британци, показва доклад на Вътрешното министерство от ноември 2011 г. Всъщност сънародниците ни са допринесли за увеличаване на британския БВП с 0,4% на глава от населението през периода 2004-2009 г.

Местните консерватори и някои евродепутати обаче смятат, че пълното либерализиране на трудовия пазар ще доведе до катастрофален наплив и цитират примера на полските имигранти, които заляха страната след влизането на Полша в ЕС през 2004 г. Въпреки това европейските конвенции изискват от Великобритания да отвори границите си и за българите и румънците от началото на следващата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ