Philae откри органични молекули на кометата, където се приземи
Роботът на Европейската космическа агенция (ЕКА), Philae, е доловил органични молекули на кометата "67P/ Чурюмов-Герасименко", където се приземи на 12 ноември, предаде Би Би Си.
Находката може да даде ценни сведения на учените, които търсят отговор откъде са дошли или как са се зародили най-първите форми на живот на Земята. Philae е намерил съдържаща въглерод органика. Този вид молекули по принцип са база за зараждането на живите форми на планетата ни.
Компонентите са били иззети от повърхността на кометата чрез германския апарат, проектиран да обхожда и "подушва" или "долавя миризмата" на тънката й атмосфера. По-ранни анализи предположиха, че кометата е покрита в голяма степен с лед и тънък слой прах.
Европейски учени анализират данните за намерените химични съединения със съдържание на атоми въглерод. Изследователите се опитват да разберат дали веществата са прости като метана или метанола, или сложни като аминокиселините, които са градивните блокчета на протеините, допълва "Уолстрийт Джърнъл". Това ще обогати познанията на човечеството за химичните съставки, "превозени" до планетата ни от други кътчета на космоса в ранната й история. "Данните ще ни помогнат да разберем дали органичните молекули на Земята са донесени от кометите", коментира Стефан Уламек - отговорник за Philae.
На изследователите от ЕКА предстои да анализират образците от грунта на "67P/ Чурюмов-Герасименко". Те смятат, че кометите съдържат в най-чист вид материали от Слънчевата система с възраст около 4,5 млрд. години.
Според предишни проучвания кометите може да образуват органичен материал в атмосферите си. Една от теориите за възникването на живота на Земята е, че първият органичен материал може да е донесен точно от комета.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.